Onkologická onemocnění, infarkt a cévní mozkové příhody, to jsou pro většinu z nás pravděpodobně tři nejčastější příčiny úmrtí. Je pravdou, že tyto zdravotní komplikace opravdu drží dlouhodobě přední místa mezi příčinami úmrtí. Kromě nich je ale překvapivě na vrcholu těchto statistik i sepse neboli lidově řečeno otrava krve. Nejrůznější odborné studie potvrdily, že i ve dvacátém prvním století totiž celosvětově na sepsi umírá v průměru jeden člověk z pěti.
Jak k sepsi dochází?
Mezi lidmi užívaný pojem otrava krve poměrně přesně vystihuje princip, na kterém je sepse založena. Jde totiž o zánětlivou reakci organismu, který je postižen nějakou infekcí. Není přitom důležité, zda byla tato infekce způsobena bakteriemi či viry. Zásadní pro vznik sepse je skutečnost, že tato infekce nebyla z nějakých důvodů stoprocentně zaléčena. To ale způsobilo, že krví byly choroboplodné zárodky rozšířeny po celém těle. Kombinace těchto zárodků s určitými obrannými reakcemi organismu může ale vést k poškození orgánů.
Nejčastějšími zdravotními problémy, které k sepsi vedou, jsou podle odborných studií především nejrůznější těžké infekce močových či dýchacích cest a proleženiny. Výjimkou ale není ani otrava krve v souvislosti s porodem, popáleninami či většími operačními zákroky. Objevily se ale také sepse vyvolané chřipkou či angínou.
Kdo je sepsí nejvíce ohrožen?
Otrava krve může postihnout kohokoli, pravdou ale je, že nejčastěji vzniká u starších lidí a osob, které trpí oslabeným imunitním systémem. Typickým příkladem, ke kterému u starších lidí dochází, je sepse, která vznikne v důsledku zápalu plic. Ten totiž starší organismus velmi vyčerpá a oslabená imunita následně nedokáže zabránit tomu, aby tělo nenapadly další infekce.
Jak sepsi včas rozpoznat?
Sepsi samozřejmě není radno podceňovat, neboť právě to, že nedojde k jejímu včasnému odhalení, je příčinou tragických následků. Obecně mezi nejčastější příznaky sepse patří vysoká horečka, zimnice, slabost, zvýšený srdeční tep i rychlé dýchání. Nejprokazatelněji otravu krve odhalí ale především rozbor krve, který ukáže zvýšené množství bílých krvinek.
Sepse není jen problémem rozvojových zemí
Možná vás na základě výše uvedených údajů napadlo, že sepse představuje problém zejména v rozvojových zemích. To je sice na jednu stranu pravda, neboť v těchto zemích je sepse příčinou až osmdesáti procent všech úmrtí. Loňské statistiky ale odhalily, že otrava krve zabíjí i v Evropě či Americe. Například ve Velké Británii na sepsi loni zemřelo čtyřicet osm tisíc osob, ve Francii třicet tisíc. Vědci ale upozorňují na to, že sepse může být ve skutečnosti příčinou ještě většího počtu úmrtí. Často totiž bývá mylně považována jen za komplikaci základního onemocnění.
Zdroj: nhs.uk