S přibývajícím věkem je třeba více pečovat nejen o své tělo, ale také mysl, která má čím dál větší tendence zapomínat, méně se soustředit, hůře přijímat nové informace a v některých případech se dokonce objevují problémy, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba. Existuje ovšem několik jednoduchých triků, jak mozek opět nastartovat.
K čemu je vhodné procvičování mozku?
Při cvičení mozku nejde primárně o učení nových informací nebo zvýšení inteligence. Spíše se jedná o trénink, který mysl naučí, jak rychle reagovat, vyhodnocovat a přijímat nové informace. S pravidelným cvičením po čase zjistíte, že máte bystřejší vnímání a v práci, při zájmových aktivitách nebo jen při konverzaci s přáteli se budete cítit lépe.
Spojte trénování se zábavou
Mozek se nejlépe procvičuje, když se baví. Nudnými aktivitami ho proto nikdy nepřinutíte, aby se choval tak, jak potřebujete. V první řadě si proto sepište všechny své zájmy, a ty pak následně využijte ke cvičení. Ideální je luštění křížovek, řešení manuálních hlavolamů, učení hry na hudební nástroj, vyzkoušení vědomostních kvízů a některých ručních prací. Čím více smyslů při této aktivitě zapojíte, tím lépe se váš mozek bude soustředit a zlepšovat svou funkci.
Procvičujte s ostatními
Trénování mozku nemusí být vždy tak náročné, jak se zdá. Mnohdy stačí jen pravidelná konverzace s přáteli. Pokud si zajdete s několika blízkými například na nákupy, kávu nebo se vyrazíte věnovat svému oblíbenému sportu, můžete udržet svou mysl v pozoru i několik hodin. Při konverzaci totiž budete aktivně přemýšlet, vnímat, což je dokonalou formou pro trénink mozku. Neseďte tedy jen doma o samotě a snažte se s lidmi komunikovat.
Pusťte uzdu své kreativitě
Že nejste žádný umělec? K procvičování mozku není třeba vytvářet umělecká díla, ale malování, modelování z hlíny, psaní textů nebo skládání písní vám může výrazně pomoci. Mozek je při těchto činnostech zaměstnán, ale jinak, než je tomu například v případě luštění hlavolamů. Ideální je proto tyto činnosti střídat. Jednou se zaměřit na logické uvažování, a jindy zase na kreativitu a tvůrčí činnost.
Zdroj: Verywellmind.com, Healthline.com