Objevily se na vaší tváři v okolí úst mokvající pupínky, na které nezabírá žádný kosmetický produkt, a naopak každá procedura příznaky zhoršuje? Nejspíše se potýkáte s periorální dermatitidou neboli tzv. nemocí letušek. Nejde sice o zdravotní problém, ale spíše o estetický, jelikož kvůli němu mnoho pacientů trpí psychickými obtížemi.
Jak problém vzniká
Odborníci sice usilovně hledají příčinu tohoto kožního onemocnění, ale stále nemají jasné výsledky. Proto i řešení takového neduhu může být obtížnější a dlouhodobé. Často bývá na vině užívání kortikosteroidů, nevhodná kosmetika s parabeny, kombinace dráždivých látek a citlivé pokožky nebo dokonce hormonální antikoncepce.
Periorální dermatitida zasahuje pacienta nenápadně a na první pohled připomíná spíše akné. Poté pokožka v okolí zarudne, začne být stále více svědivá, až dojde k mokvajícím pupínkům, které se nechtějí dát na ústup.
Která místa jsou zasažena
Kožní problém tohoto typu je nejčastěji přiřazován k okolí úst. Běžně se ale objevuje také v jiných částech obličeje, například v okolí očí, kde je kůže citlivější a slabší nebo na bradě a čele. V případě, že jsou i na rozsáhlé plochy pupínků aplikovány nevhodné kosmetické přípravky, například s obsahem parabenů nebo alkoholů, začíná pokožka také pálit.
Léčba je jednoduchá, ale zároveň velmi náročná
Někdy lékaři chybně vyhodnotí periorální dermatitidu jako ekzém a předepisují na ní kortikosteroidy, které ji mohou výrazně zhoršit. Správná léčba, na které se zatím odborníci shodnou je přírodní přístup k pokožce, na kterou je aplikováno jen minimum látek, a to včetně vody. Při léčbě je nutné s pokožkou zacházet, jako by byla z nejjemnějšího materiálu. Otírejte ji jen vlhkým hadříkem a myjte pouze převařenou vodou. Vyhněte se make-upu, krémům, které nemají stoprocentně přírodní složení, ale i mýdlu.
Pokožka potřebuje získat zpět ztracenou rovnováhu a uvést pH do přirozeného stavu. Teprve pak začnou pupínky pomalu mizet, ale i v této chvíli se doporučuje s pokožkou zacházet opatrně.
Zdroj: Healthline.com