Mnoho dospělých osob svému organismu neposkytuje dostatek tekutin. Na vině je nedostatečný či nevhodný pitný režim. K nejčastějším varovným signálům, kterými se nás následně náš organismus snaží na tento problém upozornit, je především únava a bolest hlavy. Dlouhodobé podceňování pitného režimu má ale pro fungování našeho organismu i mnoho dalších negativních následků. Velmi častý a bolestivý problém představují ledvinové kameny.
Proč ledvinové kameny bolí?
Když se řeknou ledvinové kameny, řada lidí si zcela správně představí především velmi silnou a nepříjemnou bolest. K té dochází tehdy, když se kámen dostane z ledviny ven do močovodu. Jistě jste slyšeli o tom, že tato bolest je tak intenzivní, že je někdy srovnávána s porodem. Kromě toho, že průchod kamene močovodem způsobuje bolest, je spojen i s rizikem ucpání močovodu, které může být velmi nebezpečné. Naštěstí se nás ale náš organismus na ledvinové kameny snaží upozornit pomocí nejrůznějších signálů ještě před tím, než k uvolnění kamene do močových cest dojde. Bohužel těmto příznakům ale řada lidí nevěnuje dostatečnou pozornost.
Celková nevolnost a krev v moči
Jedním z častých, ale poměrně nespecifických příznaků je pocit nevolnosti, například zvracení, bolest v oblasti beder, zvýšené pocení a celková slabost. Tento stav souvisí s tím, že ledvinové kameny často omezují správnou funkci ledvin, a v našem těle tak zůstávají nebezpečné látky. Nastává tak stav podobný mírné otravě. Dalším mnohem průkaznějším varovným signálem je krev v moči. Ta vždy značí problém, a i když ne vždy je způsobena pouze ledvinovými kameny, návštěva lékaře je vždy žádoucí.
Nejlepší prevence? Více vody, méně soli
Základní prevencí, která vás před vznikem ledvinových kamenů ochrání, je především správný a dostatečný pitný režim. Nejvhodnější tekutinou je obyčejná voda, ta totiž účinné naředí koncentraci potenciálně nebezpečných látek, které by se jinak mohly časem přeměnit v kamínky. Kromě dostatečného příjmu vody je vhodnou prevencí rovněž omezení soli. Pokud totiž v potravě konzumujeme nadměrné množství soli, automaticky dochází ke zvýšení množství vápníku v naší moči. Ten se pak může kombinovat s dalšími minerály a vytvořit ledvinové kameny.
Doporučené denní množství soli, kterou bychom měli ve veškeré potravě či nápojích přijmout, je pouze pět gramů. To odpovídá jedné čajové lžičce. V neposlední řadě se jako prevence před ledvinovými kameny doporučuje omezit živočišné bílkoviny, ty totiž v našem organismu zvyšují množství kyseliny močové.
Zdroj: kidneyfund.org, urologyhealth.org