Naše kůže je jakousi přirozenou bariérou, která chrání náš organismus před nejrůznějšími škodlivými vlivy okolí. Kromě nejrůznějších nemocí, jako je ekzém, lupénka, dermatitida či vitiligo, nám mohou kožní problémy způsobit i nejrůznější parazité. Jedním z nich je i roztoč zákožka svrabová, který způsobuje nepříjemné onemocnění známé jako svrab.
Možnosti nákazy
Většina lidí se domnívá, že svrab postihuje především osoby, které nedodržují základní hygienická pravidla. Často se zmiňuje například v souvislosti s bezdomovci. To je na jednu stranu pravda, ale se svrabem se lze poměrně často setkat například i na ubytovnách, v domovech důchodců, nemocnicích, věznicích, internátech či školách. Rizikovým prostředím je i městská hromadná doprava, neboť v polstrovaných sedadlech autobusů či vlaků roztoč přežije i několik dní. Zákožku svrabovou si lze velmi snadno přivést rovněž z ubytovacích zařízení během dovolené, zejména v exotických v oblastech třetího světa.
Několik informací o zákožce svrabové
Zákožka svrabová je mikroskopický roztoč o velikosti okolo půl milimetru. Živí se lidskou kůží a ve vrchní vrstvě pokožky samičky vyvrtávají chodbičky, do kterých následně kladou vajíčka. Nejčastěji si k tomu vybírají místa s jemnější kůží, například mezi prsty, v podpaží, na prsou či v okolí pasu, hýždí a genitálií. Inkubační doba onemocnění je obvykle přibližně tři týdny. Při opakované infekci pouze několik dní.
Nejčastější příznaky
Nejčastějším příznakem svrabu je intenzivní svědění postižených míst, podráždění pokožky a vyrážka. Ta může mít různou podobu zarudlých pupínků či puchýřků. Svědění je nejvíce intenzivní v noci a postižení lidé často nemohou spát. Škrábání může způsobit nejen zhoršení stavu, ale zároveň napomáhá k rozšíření roztoče i na jiná místa těla. U dospělých osob se svrab většinou nevyskytuje na obličeji a krku. Svrabem se mohou nakazit i domácí zvířata, u nich je toto onemocnění známé pod lidovým názvem prašivina, postihuje zejména uši zvířat.
Prevencí je především hygiena
Ochrana před svrabem spočívá zejména v důsledném dodržování hygienických pravidel. Svrab totiž patří mezi infekční onemocnění, která se přenášejí kontaktem s nemocnou osobou či s kontaminovanými předměty. Kromě důkladného mytí rukou a nepoužívání například cizích hygienických potřeb, je tak vhodné i důsledné praní a žehlení nejrůznějších textilií, v sociálních či zdravotnických zařízeních se jedná zejména o lůžkoviny či ručníky. Na textiliích totiž zákožka svrabová bez problému přežije až dva dny. V neposlední řadě se lze nakazit rovněž při sexuálním styku.
Léčba
Svrab se většinou léčí prostřednictvím nejrůznějších mastí, krémů a pudrů, které se aplikují na celé tělo pacienta. Důležitou součástí těchto léků je síra. Vzhledem ke snadnému přenosu infekce je žádoucí rovněž izolace postiženého člověka od okolí. Dalším krokem je důkladná dezinfekce všech osobních věcí, zejména oblečení a bot, ale také například osobního automobilu, této osoby i celé domácnosti. Doporučuje se vyprání alespoň na šedesát stupňů a následné vyžehlení, případně profesionální chemické vyčištění. Důležité je komplexní zaléčení nemoci jinak hrozí, že se brzy objeví znovu.
Zdroj: mayoclinic.org, healthline.com