Prsa mužů nejsou od těch ženských až tak moc odlišná. Jsou totiž ze stejných buněk a stejné tkáně, i když se vyvíjejí jinak a mají jinou funkci. Není to příliš časté, ale i muži tím pádem mohou onemocnět rakovinou prsu. Měli by tedy vědět, jaké jsou příznaky a symptomy a jak postupovat s odbornou pomocí.
Druhy rakoviny prsu, které postihují muže
Drtivou většinu mužů, kteří onemocní, postihuje takzvaný infiltrující duktální karcinom (IDC), který představuje 70 až 80 % všech diagnostikovaných karcinomů prsu u mužů. Mezi vzácnější typy mužské rakoviny prsu patří Pagetova nemoc bradavky a zánětlivá rakovina prsu. Protože lobulární rakovina prsu začíná v lalocích, kde se vyrábí mléko, nebyl tento typ rakoviny u mužů pozorován.
Rizikové faktory rakoviny prsu u mužů
- Věk. Zatímco rakovina může nastat kdykoli, riziko se s věkem zvyšuje. Muži ve věku 60 až 70 let jsou nejvíce ohroženi.
- Vysoká hladina estrogenu. Těžká konzumace alkoholu a onemocnění jater, jako je cirhóza, mohou přispět ke zvýšeným hladinám estrogenu a snížit mužské hormony.
- Klinefelterův syndrom. Tito muži mají více než jeden chromozom X, což má za následek nižší hladiny mužských hormonů a vyšší riziko rakoviny prsu.
Příznaky rakoviny prsu u mužů
Mezi nejčastější příznaky rakoviny prsu u mužů patří:
- Bezbolestná hrudka nebo zhušťování v prsní tkáni.
- Změny na kůži pokrývající prsa, jako je například ztluštění, svraštění, zarudnutí nebo šupinatost bradavky.
Jak je diagnostikována rakovina prsu u mužů?
Pokud je zjištěna abnormalita prsu, lékař vám může nařídit mamograf, ultrazvuk, vyšetření bradavkového výboje nebo biopsii, aby určil, zda existuje malignita. Magnetická rezonance může být také užitečná a může sloužit různým účelům. Lze zjistit rozsah rakoviny v postiženém prsu vzhledem k normální tkáni, určit, zda se rakovina rozšířila na druhé prso a naplánovat rozsah nezbytného chirurgického zákroku.
Jak je léčena rakovina prsu u mužů?
Chirurgická operace. Chirurgický zákrok je obvykle první volbou při léčbě rakoviny prsu u mužů. Při jednoduché nebo totální mastektomii se odstraní část nebo celé ňadro, včetně bradavky. Pokud je rakovina rozsáhlejší, může být nezbytná „velká“ operace, která odstraní lymfatické uzliny nebo svalovou tkáň. Operace zachovávající prsa není u mužů možná, protože mužská ňadra jsou tak malá, že po odstranění nádoru a okolní tkáně zůstane zachována jen malá část tkáně.
Vedlejší účinky
Možné vedlejší účinky chirurgického zákroku zahrnují krvácení a infekci v místě zákroku, hematom (nahromadění krve) a sérom (nahromadění tekutin) v ráně. Dlouhodobým důsledkem odstranění axilárních lymfatických uzlin je otok v paži, který může souviset se zablokováním lymfatického systému. Omezuje pohyb paží a ramen, a kůže na horní a vnitřní paži začne být bez citlivosti.
Radiační terapie
Radiační terapie se obvykle provádí pět dní v týdnu po dobu asi pěti až sedmi týdnů po operaci, aby se snížilo riziko recidivy po mastektomii.
I když je riziko malé, měli by si muži svá prsa občas také zkontrolovat, zda nenahmatají nějaký útvar. A pokud ano, je potřeba nenechat to být, ale určitě si zajít k lékaři!