Udržet pozornost po delší čas není jednoduché. Pro pacienty, kteří trpí poruchou ADHD je situace ještě složitější. Převážně u dětí se projevuje jako neposednost a impulzivní chování. U mladších pacientů je mnohem jednodušší provést diagnózu, jelikož si jejich chování všimnou například ve škole. Mnoho dospělých však tímto problémem trpí také a nemají o tom tušení.
Jak je to s ADHD v dospělosti
Většinou jde o pacienty, kteří trpěli poruchou už v dětství, ale okolí nedokázalo situaci odhadnout. Takoví lidé se mnohdy o ADHD nedozví a nesou si problémy s sebou až do dospělého věku, kde je mnohem složitější odhalit příčinu.
Hyperaktivní a neposedné chování může s přibývajícím věkem zmizet, ale neklid stále přetrvává. Obtížné udržení pozornosti se pak negativně projevuje ve vztazích nebo například na pracovišti, kde má pak pacient výrazné problémy.
Existuje léčba?
Nejprve je třeba návštěva odborníka, který tento stav potvrdí nebo vyvrátí, ale také dokáže určit jeho závažnost. Takový proces ovšem není o jednom sezení, ale několika návštěvách. Následuje terapie a v některých případech také užívání léků.
Když jste na pochybách
Příznaky se mohou měnit už v pubertě. Pacient si například může všimnout, že má problém s tím si určit priority, efektivně pracovat s časem a plnit úkoly. V zaměstnání nebo při studiích mohou nadřízení takové chování vyhodnotit jako nedbalost, i když se pacient opravdu snaží. Pokud máte takové problémy, neváhejte odborníka navštívit, aby vám pomohl určit, zdali se potýkáte s hlubším problémem.
Mnohdy se jedná i o nevinné projevy, kdy například pacient není schopný čekat v klidu v řadě na poště, často mění nálady nebo propadá hněvu.
Odborník je třeba hlavně z toho důvodu, že s některými zmíněnými příznaky se občas setká každý dospělý a nemusí to nutně znamenat, že trpí ADHD. Odborník provádí pozorování i jinou formou, proto dokáže přesně určit, jak na tom se svým stavem jste.
Zdroj: Mayoclinic.com, ADHDadulthood.com