Akupunktura je známá již po staletí. Jak probíhá?

Akupunktura je léčba odvozená od starověké čínské medicíny. Jemné jehly se zavádějí na určitá místa v těle pro terapeutické nebo preventivní účely.

Jak funguje akupunktura

Akupunktura zahrnuje stimulaci senzorických nervů pod kůží a ve svalech. Výsledkem je, že tělo produkuje přírodní látky, jako jsou endorfiny zmírňující bolest. Tyto přirozeně uvolňované látky jsou odpovědné za blahodárné účinky akupunktury. Tradiční akupunktura je založena na přesvědčení, že energie nebo „životní síla“ protéká tělem kanály nazývanými meridiány. Tato životní síla je známá jako Qi (vyslovuje se „chee“).

Odborníci, kteří používají akupunkturu tradičním způsobem, věří, že když Qi volně neteče tělem, může to způsobit nemoc. Věří také, že akupunktura může obnovit tok Qi, a tak obnovit zdraví.

Použití akupunktury

Akupunktura se používá k léčbě široké škály zdravotních stavů. V současné době Národní institut pro zdraví a péči doporučuje pouze zvážit akupunkturu jako možnost léčby na:

 • chronické bolesti od napětí,
 • migrény,
 • muskuloskeletální bolesti kostí a svalů,
 • chronická bolest, jako je bolest krku,
 • bolest zubů,
 • pooperační bolest.

Jak se provádí akupunktura

Úvodní akupunkturní sezení obvykle trvá 20 minut až 1 hodinu a zahrnuje posouzení celkového zdravotního stavu, anamnézy a fyzikální vyšetření, po kterém následuje zavedení akupunkturních jehel. Léčba často zahrnuje několik samostatných sezení, ale to se může lišit.

Použití jehel

Jehly se zavádějí na konkrétní místa na těle, která lékaři nazývají akupunkturní body. Během sezení budete obvykle požádáni, abyste si sedli nebo lehli. Můžete být také požádáni, abyste si sundali nějaké oblečení, aby měl lékař přístup k určitým částem vašeho těla.

Použité jehly jsou velmi jemné a obvykle jsou dlouhé několik centimetrů. Měly by to být jednorázové předsterilizované jehly, které se zlikvidují ihned po použití. Odborníci na akupunkturu vybírají konkrétní body k umístění jehel podle vašeho stavu. Během typické relace lze použít několik bodů, v závislosti na počtu příznaků, které máte.

Jehly mohou být zasunuty těsně pod kůži nebo hlouběji, aby dosáhly svalu. Jakmile jsou jehly na svém místě, mohou být ponechány v těle po dobu trvající od několika minut do přibližně 30 minut. Po vložení jehel můžete cítit brnění nebo tupou bolest, ale neměli byste pociťovat žádnou výraznou bolest. Pokud ji ale ucítíte, okamžitě to sdělte svému lékaři.

Akupunktura pouze od kvalifikovaného odborníka

Pokud se rozhodnete pro akupunkturu, doporučujeme zkontrolovat, zda je praktikem akupunktury buď regulovaný zdravotnický pracovník, jako je lékař, zdravotní sestra nebo fyzioterapeut.

Pokud to provádí kvalifikovaný odborník, je akupunktura obecně bezpečná. Zřídka se u některých lidí vyskytnou mírné krátkodobé nežádoucí účinky, jako jsou:

 • bolest, kde jehly propíchnou kůži,
 • krvácení nebo podlitiny, kde jehly propíchnou kůži,
 • ospalost,
 • pocit závratě nebo mdloby,
 • zhoršení již existujících příznaků.

Pokud máte poruchu krvácení, jako je hemofilie, nebo užíváte antikoagulancia, poraďte se se svým praktickým lékařem dříve, než podstoupíte akupunkturu.

Akupunktura se také obvykle nedoporučuje, pokud máte alergii na kovy nebo infekci v oblasti, kde mohou být zavedeny jehly.

Zdroje: nhs.uk

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu