Amanda močila alkohol, lékaři ji považovali za alkoholičku

Tu a tam se objeví velmi bizarní případová studie, která nám připomíná, jak neuvěřitelné – a nepředvídatelné – může být lidské tělo. Poslední taková studie byla publikována na online stránkách Annals of Internal Medicine dne 25. února. Popisuje ženu, která močí alkohol.

Dva týmy lékařských odborníků věřily, že Amanda (61) jim tají svou závislost na alkoholu, protože všechny její testy na alkohol v moči byly pozitivní. Amanda také trpěla cirhózou jater, onemocněním, které je spojeno s užíváním alkoholu a také byla na čekací listině pro transplantaci jater. Až poté, co se do případu zapojili i odborníci z univerzity v Pittsburgu, Medical Center, byl ženě konečně diagnostikován syndrom fermentace močového měchýře, známý také pod pojmem „syndrom vlastního pivovaru“. Toto onemocnění je tak vzácné, že Amanda byla první osobou na světě, u které byl syndrom diagnostikován.

Amandě nikdo nevěřil, že alkohol téměř vůbec nepije

Po četných testech si doktoři uvědomili, že Amanda měla v močovém měchýři vysoké hladiny kvasinek Candida glabrata. Jedná se o kvasinky, které tělo přirozeně produkuje. Jsou velmi podobné houbě Saccharomyces cerevisiae, neboli kvasince pivní, která se používá k přeměně uhlohydrátů na alkohol. A právě stejný typ procesu přeměny probíhal i uvnitř Amandina močového měchýře, když snědla jídlo obsahující cukr. Svou daň si tento proces vybral na jejich játrech, která se pokoušela kvasinek zbavit.

V minulosti bylo hlášeno několik případů tohoto syndromu, ale bez toho, aniž by měl postižený zasažená játra. Syndrom vlastního pivovaru (ABS) způsobuje po požití cukru kvasinky, které se hromadí ve střevech, a kvůli tomu se lidé cítí pod vlivem alkoholu a nemohou provádět běžné denní činnosti.

Syndrom vlastního pivovaru je velmi nebezpečný, zvláště při řízení auta

V srpnu roku 2019 byla v BMJ Open Gastroenterology zveřejněna případová studie 46letého Johna, který byl obviněn policií za řízení pod vlivem alkoholu kvůli ABS syndromu. Stejně jako u Amandina případu byla i jeho rodina a lékaři (stejně jako policie) přesvědčeni, že je závislý na alkoholu a svou závislost umí perfektně skrývat. Nakonec mu však byl roku 2017 diagnostikován syndrom ABS, kdy bylo zjištěno, že ve stolici má vysokou hladinu houby Saccharomyces cerevisiae.

Kdykoliv snědl uhlohydráty, jeho hladina alkoholu v krvi se prudce zvýšila, někdy až do bodu, který byl 11násobkem limitu pro požití alkoholu. Tehdy John zažil mentální mlhavost, závratě a ztrátu paměti. V jeho případě se lékaři domnívali, že tento stav pramení z antibiotik, která si vzal, když si zranil palec, čímž došlo k narušení rovnováhy mikrobů v jeho střevech.

Syndrom vlastního pivovaru zažil i učitel střední školy, který se během výuky zhroutil. I u něj se potvrdila velmi vysoká hladina alkoholu v krvi. Lékaři taktéž předpokládali velkou závislost na alkoholu, později však byli vyvedeni z omylu.

Ačkoliv tyto případy lidí zní legračně, pro ně samotné to rozhodně zábavné není. Neidentifikovaná, svévolná intoxikace může vážně ovlivnit pacienty i jejich rodinný a pracovní život.

Syndrom vlastního pivovaru

Syndrom vlastního pivovaru, v angličtině auto-brewery syndrome je velmi vzácná porucha, která člověka opíjí alkoholem, který vzniká po požití jídla obsahující uhlohydráty. Zjednodušeně – tělo takto nemocného člověka je schopno si samo alkohol tvořit.

Příčiny

Tento syndrom se vyskytuje velmi ojediněle. Jeho podstatou je abnormální funkce kvasinek, které se nachází v trávicím traktu. Právě tyto kvasinky jsou schopny svým metabolismem vytvářet velké množství alkoholu z požitých cukrů. K tomuto procesu dochází normálně, ale normální hodnoty jsou prakticky neměřitelné. Pokud nedojde ke včasné léčbě, je velké riziko, že játra onemocní cirhózou.

Léčba

Syndrom se bohužel vyléčit nedá, ale dají se zmírnit jeho příznaky omezením cukrů v potravě. Postiženému jsou předepsána také probiotika, která jsou známá svými „dobrými bakteriemi.“

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu