Antokyany aneb proč bychom měli jíst více fialových a modrých potravin

Jedním z oblíbených doporučení pro zdravou výživu je „jíst duhu“ neboli jíst různě barevné potraviny, zejména ovoce a zeleninu, abychom z nich získali co nejvíc rozmanitých živin. Rostlinné sloučeniny, které jim dodávají jejich barvy, jsou totiž velmi prospěšné pro naše zdraví. Ovoce a zelenina modré a fialové barvy obsahuje například velmi specifické látky zvané antokyany. Co se o nich vyplatí vědět?

Co jsou antokyany?

Antokyany jsou skupinou tmavě červených, fialových a modrých pigmentů, které se nacházejí v rostlinách. Jsou součástí větší kategorie chemických látek rostlinného původu, které se nazývají flavonoidy. Flavonoidy se hojně vyskytují v různých částech rostlin, nejen v plodech, ale též v semenech, květech či listech.

Výzkumy ukazují, že flavonoidy mají velmi dobré antioxidační vlastnosti. O antioxidantech je známo, že ničí nestabilní molekuly zvané volné radikály, které mohou poškozovat buňky. Volné radikály vznikají přirozeně jako vedlejší produkt metabolismu, ale také v důsledku působení znečištěného životního prostředí, cigaretového kouře, alkoholu, slunečního záření či škodlivých chemických látek.

Kde se antokyany vyskytují?

Ovoce, zelenina a případně též obiloviny s červenými, fialovými, modrými nebo černými odstíny barev bývají na antokyany velmi bohaté. Nejvyšší obsah mají bobuloviny, zejména černý bez a černý jeřáb. Mezi další potraviny s vysokým obsahem antokyanů patří:

  • Ovoce: borůvky, ostružiny, maliny, jahody, švestky, třešně, fialové a červené hroznové víno, červený rybíz či granátová jablka
  • Zelenina: červené zelí, červená cibule, ředkvičky, fialový květák, fialová kukuřice či slupka lilku
  • Luštěniny a rýže: černé fazole, černá rýže či černé sójové boby
  • Nápoje: hroznová šťáva a červené víno
Talíř s červeným zelím.
zdroj: unsplash.com

Jaké jsou zdravotní účinky antokyanů?

Potraviny bohaté na antokyany jsou důležitou součástí zdravé stravy a mohou hrát roli při léčbě a prevenci určitých onemocnění. Celkově lze říci, že antokyany mají řadu zdraví prospěšných účinků.

Snižují vysoký krevní tlak

Podle studií mohou antokyany pomáhat snižovat krevní tlak, účastníci s hypertenzí užívali různé výtažky a přípravky z rostlin obsahujících antokyany. Výsledkem bylo postupné snižování krevního tlaku.

Snižují riziko srdečních onemocnění

Ateroskleróza neboli kornatění tepen je stav, kdy se na vnitřní straně tepen ukládají tukové látky. To následně může vést k infarktu, mrtvici, onemocnění periferních tepen nebo selhání ledvin. Výzkumy naznačují, že antokyany mohou být jednou z prevencí vzniku aterosklerózy, neboť snižují hladinu špatného cholesterolu, který je hlavním viníkem.

Prevence cukrovky

Pravidelná konzumace potravin bohatých na antokyany může chránit před diabetem 2. typu. Podle studií mají lidé, kteří pravidelně konzumují tyto potraviny, riziko vzniku tohoto onemocnění o 15 % nižší, přidání pouhých 7,5 mg antokyanů do denní stravy může snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu o 5 %.

Prevence neurologických onemocnění

Výzkumy rovněž ukazují, že antokyany mohou pomoci chránit a zlepšovat funkci našeho mozku, například bylo prokázáno, že jedna dávka třešňové šťávy denně zlepšila řeč a paměť u osob starších 70 let s mírnou nebo středně těžkou demencí.

Zpomalují růst rakoviny

V neposlední řadě studie provedené v laboratořích naznačují, že antokyany mohou:

  • blokovat změny v DNA, které způsobují rakovinu
  • ničit rakovinné buňky nebo zastavit jejich růst
  • zabránit tomu, aby se nádory staly zhoubnými
  • zvrátit rezistenci vůči lékům a zvýšit citlivost nádorů na chemoterapii

Kolik antokyanů konzumovat?

Na rozdíl od základních vitamínů a minerálů neexistuje žádná doporučená denní hodnota. Nejlepší strategií je zařadit potraviny bohaté na antokyany do svého běžného jídelníčku.

Zdroj: verywellhealth.com, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, mdpi.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu