Kyčel je zatěžována za celý život mnohem více, než se může zdát. Mladí lidé, kteří netrpí obezitou nebo vážnějšími problémy s kyčlemi, často žádné bolesti nezaznamenají. V pokročilém věku nebo ve stáří se ale tato část těla začíná ozývat. Je proto lepší začít řešit problémy včas, než se bolesti zhorší.
Kdy dochází k obtížím?
Chrupavka se věkem opotřebovává, a poté dochází k bolesti v podobě tlaku nebo píchání. U každého jedince je zdravotní stav kyčle individuální, jelikož záleží na tom, zdali se osoba věnovala sportu, jakou měla stravu a záleží také na genetice a dalších faktorech. Preventivně tedy lze o kyčle pečovat, ale i přes veškeré snahy se mohou problémy objevit.
Závažnější příčiny bolestí
V mnoha případech je na vině také artritida, a to zejména u seniorů. Takový problém bez řešení způsobuje, že je časem bolest stupňována, dochází k omezení pohybu a ztuhlosti.
Nepodceňujte ani drobné pády. Pokud jste se v minulých dnech uhodili a od té doby pociťujete bolest v kyčli, může se jednat o zlomeninu. Kosti u seniorů jsou slabé a křehké, proto v takovém věku není problém, aby i při sebemenším pádu došlo ke zranění. Jestliže se obtíže objeví náhle, vyplatí se řešit situaci ihned s lékařem.
Cvičením bolesti zmírníte
Ideálně byste cviky měli provádět i preventivně. Cvičení totiž vede k posílení svalů, které kyčle obklopují, a tím si jejich zdraví udržíte o něco déle. Cviky můžete jednoduše provádět i z pohodlí domova. Stačí si lehnout na bok, jednu nohu nechat na zemi a druhou zvedat do výšky.
Pokud vám to zdraví dovolí, zkuste k tomuto cviku využít i fitness gumičku, která vám ztíží námahu a svaly se tak budou ještě lépe procvičovat.
Pro ty, kterým vadí cvičení na zemi je ideální stoupnout si zpříma a zvednout z podlahy vždy jednu nohu. Držte v této poloze několik sekund, a poté nohu pomalu spouštějte dolů. Pokud se vám podaří mezi nohou a horní částí těla vytvořit úhel v devadesáti stupních, dosáhnete ideálního výsledku.
Zdroj: Webmd.com, Verywellhealth.com