Navštívíte toaletu pokaždé těsně před spaním, ale jakmile zavřete oči, váš močový měchýř se ozve znovu? Pokud vás nutkání na močení budí celou noc, můžete se ráno cítit unavení a bez energie. Takový stav by ve vás měl vyvolat alespoň drobné obavy, které budete konzultovat s lékařem, jelikož příliš časté močení může značit vážnější onemocnění.
Jak vypadá zdravá potřeba?
V ideálním případě byste měli vydržet v noci bez močení šest až osm hodin. Pokud vstáváte více než jednou nebo dvakrát za noc, může to být problém. Krátkodobě se jedná o infekce nebo prochladnutí, v dlouhodobých intervalech je ale problém chronický a vyžaduje rychlé řešení.
Nejčastější příčiny častého nočního močení
S přibývajícím věkem se zvyšuje také procento těch, kteří trpí nějakým zdravotním omezením. Mezi ně patří také častější močení. Problémem ale klidně mohou trpět i mladší, a to z mnoha různých důvodů. Nejčastěji jde o ochabnutí svalstva u močového měchýře a neschopnost zadržovat tekutinu. Mezi další běžné faktory se řadí také přebytečný příjem tekutin, bakteriální infekce nebo jde o jeden z běžných následků těhotenství.
Vážnější obtíže
Jakmile u sebe podobné problémy zpozorujete, neváhejte se poradit s lékařem. Jedná se sice o choulostivý problém, ale při jeho zanedbání můžete později zjistit, že byl na vině mnohem horší problém, jako je například selhání ledvin. Časté noční močení způsobuje i cukrovka nebo syndrom neklidných nohou.
Neobávejte se návštěvy lékaře
Vždy se vyplatí znát pravdu o svém zdravotním stavu. Může se stát, že vám lékař po vyšetření jen doporučí pít méně tekutin před spaním. Jindy se ale na výsledcích ultrazvuku může ukázat, že močový měchýř, ledviny nebo jiná část nefunguje správně.
Některé předepsané léky mohou pomoci jednoduše tak, že sníží napětí ve svalech u močového měchýře. Nutkání na močení je pak méně časté. Jindy jsou k dostání léky, které naopak zvyšují potřebu na močení během dne, abyste měli v noci klidnější spánek bez častého odbíhání.
Zdroj: Healthline.com