Nepříjemnou až smrtelnou chorobu objevil v minulém století lékař Carlos Chagas, po kterém bylo onemocnění pojmenováno jako Chagasova choroba. Ukázalo se, že hlavním viníkem je drobný parazit zvaný jako Trypanozoma, který převážně na americkém kontinentu onemocnění šíří na lidi a zvířata.
Většina lidí o svém nakažení netuší
Podle výzkumů, které byly provedeny v Mexiku se ukázalo, že většina nakažených o své nebezpečném zdravotním stavu vůbec netuší. Kvůli tomu se může šířit například z matky na dítě nebo vlivem krevní transfuze, transplantace orgánů, či dokonce skrze fekálie například u zvířat.
Projevy jsou rozdílné podle toho, jakou má pacient imunitu. V počáteční fázi nemusí vůbec tušit, že je nakažený, ale v akutní fázi pak může zpozorovat otok víček, horečku, únavu, vyrážku, průjem nebo zvracení.
V případě, že situace není řešena s lékaři pak choroba přechází do chronické fáze, kde trvá i desítky let. V takovém případě způsobuje srdeční komplikace a problémy s trávením.
Kdy přistoupit k léčbě?
Odpověď je jednoduchá. Vyhledejte pomoc vždy, když budete mít podezření, že máte zmíněné příznaky. Na odběrech krve nebo při různých laboratorních vyšetřeních existuje šance, že se na závažnou nemoc nepřijde. Pokud jste tedy navštívili některou z amerických zemí a máte podezření na tohoto parazita, neváhejte podstoupit vyšetření.
Lékaři většinou předepisují antiparazitární léky, ale v chronické fázi už je třeba přistoupit například ke kardiostimulátorům nebo lékům na nepravidelný srdeční rytmus.
Dbejte na prevenci
Při cestování do těchto zemí bohužel není možnost se na chorobu nechat očkovat. Vybírejte proto ověřené hotely, které při přípravě jídla splňují přísné hygienické podmínky, myjte si potraviny z obchodu a při kontaktu s místními buďte opatrní. Ideální je také nekonzumovat zejména v oblasti Latinské Ameriky saláty, nevařenou a neloupanou zeleninu.
Zdroj: CDC.gov (Centers for Disease, Control and Prevention)