Co o vašem zdraví prozradí vaše nehty?

Po obličeji a vlasech jsou nehty další částí těla, které především ženy věnují zvýšenou péči a pozornost. Upravují si je za pomoci nejrůznějších laků, v případě, že s nimi nejsou zcela spokojeny, pomáhají si k dokonalosti nehty gelovými či umělými. Naše nehty nám ale mohou poskytnout rovněž mnoho užitečných informací o našem zdravotním stavu. Na nehtech rukou i nohou se totiž mohou zrcadlit nejrůznější zdravotní potíže. Kdy není třeba panikařit a kdy se naopak vyplatí navštívit lékaře?

Lámající a třepící nehty

Jedna z nečastějších potíží, která je s nehty spojena. Příčin může být celá řada. Měkké a lámavé nehty mohou vznikat v důsledku přílišné suchosti nehtové ploténky. Ta může být způsobeno například nadměrným plaváním, častým používáním odlakovače či mytím nádobí bez rukavic. Pokud máte problém s lámavými nehty i poté, co těmto rizikovým faktorům věnujete pozornost, může se jednat o jeden z projevů hypotyreózy, snížené funkce štítné žlázy. U žen se tento problém objevuje též v důsledku poklesu hormonu estrogenu v období menopauzy.

Bílé skvrny na nehtech

Mnoho lidí se domnívá, že bílé skvrny na nehtech znamenají nedostatek vápníku, ale obvykle tomu tak není. Většinou totiž vznikají v důsledku drobných úrazů, například když se o něco prstem uhodíte.

Vodorovné rýhy

Nejčastěji vodorovné rýhy na nehtech souvisejí s nadměrným vypětím či stresem, kterému byl váš organismus vystaven. Mohou se objevit také po překonání nějaké nemoci jako důsledek zátěže, které bylo tělo vystaveno. V některých případech mohou podélné rýhy souviset se špatnou funkcí zažívání, případně též lupénkou.

Svislé rýhy

Kromě vodorovných rýh se na nehtech mohou objevit i rýhy svislé, ty jsou obvykle projevem stárnutí. Zjednodušeně řečeno stejně jako vrásky na obličeji se s přibývajícím věkem objevují i rýhy na nehtech. Kromě toho mohou svislé rýhy signalizovat větší množství „zplodin“ v organismu, více se tak s nimi setkáváme u kuřáků.

Lžičkovité nehty

Tímto pojmem se označují velmi tenké nehty, jejichž tvar připomíná lžičku. Většinou je tento tvar nehtů způsoben anémií neboli nedostatkem železa, výjimečně též lupénkou.

Tmavé pruhy nebo bolestivý výrůstek

Pokud máte na nehtech černé zabarvení, například černé pruhy, nebo bolestivý výrůstek, může se jednat o melanom. V tomto případě je nejlepší navštívit s tímto problémem co nejdříve odborného kožního lékaře. Jen ten totiž dokáže odlišit případný melanom od neškodného mateřského znaménka.

Zaoblené nehty a oteklé konečky prstů

Pokud vám otékají konce prstů a nehty se jakoby zaoblují a zakulacují, může se jednat o onemocnění jater či ledvin. V takové případě je vhodné obrátit se s tímto problémem na lékaře.

Žluté nehty

Nehty přirozeně žloutnou s přibývajícím věkem, u starších osob je tak zažloutnutí zcela přirozené. U mladých dívek a žen může být příčinou zažloutnutí časté používání akrylových nehtů. Další příčinou způsobující zažloutnutí nehtů je též kouření či revmatoidní artritida.

Zdroj: clevelandclinic.org, healthline.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu