Obecně se odhaduje, že přibližně čtyři z deseti žen ve věku nad 65 let se potýkají s inkontinencí neboli nekontrolovaným a nechtěným únikem moči. Přestože je tento stav často spojován se stárnutím, pravdou je, že se může objevit kdykoli. Speciální typy spodního prádla vám mohou pomoci získat zpět kontrolu, i když je třeba zvážit několik důležitých faktorů.
Jaké problémy s inkontinencí máte?
Existují dva hlavní typy samovolného úniku moči – stresová inkontinence a urgentní inkontinence.
- Stresová inkontinence – nastává, když je na močový měchýř vyvíjen zvýšený tlak a oslabené nebo poškozené svaly se nedokáží přizpůsobit.
Stresová inkontinence se častěji vyskytuje u žen, spouštěčem může být porod nebo menopauza. U mužů se může vyskytnout po operaci prostaty. K úniku moči může dojít při kašli, kýchání, cvičení nebo jiných pohybech.
- Urgentní inkontinence – se projevuje náhlým nutkáním jít na toaletu, což ale daná osoba většinou nestihne. Často souvisí s některými typy onemocnění, například s roztroušenou sklerózou nebo diabetem, ale může se vyskytnout obecně s přibývajícím věkem. Někdy může vzniknout v následku infekce močových cest.
Je pro vás inkontinenční prádlo vhodné?
Pro nalezení nejlepšího řešení je důležité probrat příčiny inkontinence a závažnost problému s lékařem. Inkontinenční prádlo si však ještě nekupujte.
Existuje totiž několik možností léčby, které je předtím vhodné vyzkoušet. Speciální spodní prádlo se obvykle doporučuje pouze lidem, kteří tyto možnosti již vyčerpali.
Jak se vyhnout nechtěným únikům moči?
Co můžete podniknout, abyste se používání inkontinenčního prádla buď zcela vyhnuli, nebo zkrátili dobu, po kterou ho budete potřebovat?
- Vyprázdněte svůj močový měchýř – dbejte na pravidelné a úplné vyprazdňování močového měchýře. Zvláště užitečné může být, když tak učiníte před fyzickou aktivitou.
- Vyzkoušejte trénink močového měchýře – chození na toaletu „podle plánu“ neboli časované vyprazdňování může zabránit tomu, abyste museli běžet na toaletu, kdykoli vás přepadne nutkání.
- Omezte kofein a alkohol – mohou dráždit močový měchýř a způsobit, že budete muset častěji navštěvovat toaletu.
- Vyzkoušejte Kegelovy cviky – pravidelné provádění cviků pánevního dna může pomoci posílit svaly a snížit stresovou inkontinenci.
Váš lékař vám pak může na základě vaší diagnózy doporučit i další možnosti léčby, například léky, ambulantní zákrok či chirurgický zákrok. Rovněž snížení hmotnosti prokazatelně pomáhá jak při stresové, tak při urgentní inkontinenci.
Typy inkontinenčního prádla
Pokud jiné způsoby léčby neúčinkují nebo pokud se potýkáte s únikem moči, zatímco čekáte, až tyto způsoby léčby „zaberou“, můžete vyzkoušet inkontinenční prádlo. V závislosti na vašich potřebách si můžete vybrat:
- Inkontinenční pomůcky, zejména vložky
- Pratelné inkontinenční spodní prádlo pro opakované použití
- Jednorázové inkontinenční spodní prádlo
Inkontinenční spodní prádlo se vyrábí v různých velikostech a variantách pro ženy i muže.
Jak nosit inkontinenční prádlo?
- Pravidelně prádlo měňte – zejména po úniku moči, pomůže vám to udržet si pohodlí a zabrání to případnému zápachu.
- Dodržujte správnou hygienu
- Používejte speciální masti a krémy – pomohou vyhnout se podráždění a dalším problémům, které mohou nastat, když je pokožka pravidelně vystavena moči.
- Noste pohodlné oblečení – velká část dnešního prádla je navržena tak, aby byla diskrétní, ale na začátku může nošení volného oblečení snížit obavy, že si ostatní něčeho všimnou.
Zdroj: everydayhealth.com, medicalnewstoday.com