Když řasa vypadne, pravděpodobně tomu nevěnujete příliš velkou pozornost. Koneckonců, máte 90 až 160 řas podél horního víčka a 75 až 80 řas podél dolního víčka. Pokud si však všimnete častého vypadávání řas, mohlo by to signalizovat základní problém. Až na vzácné případy řasy vždy dorostou. Proces však mohou zpomalit některé faktory.
Jak dlouho trvá růst řas?
Životnost řas se může pohybovat od 4 do 11 měsíců. Existují tři fáze délky „života“ řasy:
- Fáze růstu: Tato fáze, známá také jako anagenní fáze, může trvat 4 až 10 týdnů. Typická řasa roste mezi 0,12 a 0,14 milimetrů denně.
- Fáze degradace: Tato fáze, známá také jako katagenní fáze, nastává, když vaše řasa přestane růst. Vlasový folikul se začíná zmenšovat.
- Fáze odpočinku: Také známá jako telogenová fáze, toto je konečná fáze, na jejímž konci řasa vypadne.
Obecně řečeno, tento cyklus je mnohem kratší než životní cyklus vlasů na hlavě. Odborníci naznačují, že to může být proto, že anagenní fáze je u vlasů, které vám vyrůstají z pokožky hlavy, delší. Ve skutečnosti má anagenní fáze pro vlasy na hlavě tendenci trvat 2 až 4 roky.
Prodloužení řas
Prodloužení řas, které mohou být vyrobeny z hedvábí, syntetických vláken nebo dalšího materiálu, vám mohou poskytnout okouzlující vzhled – dokud je teda nebudete muset odstranit nebo doplnit. V některých případech může prodloužení řas nebo lepidlo použité k jejich připevnění k víčkům poškodit folikul řas a způsobit dočasné nebo i trvalé poškození.
Pokud však nedojde k trvalému poškození, jakékoli řasy, které vypadnou při odstraňování umělých řas, by měly nakonec dorůst, a to asi za 6 týdnů. Pokud si často necháváte prodlužovat řasy, možná si budete chtít občas dát pauzu, aby si vaše přirozené řasy odpočinuly.
Příčiny vypadávání řas
Madaróza je stav, který způsobuje vypadávání řas či chloupků obočí (nebo obojí). Existuje mnoho možných příčin vzniku madarózy, jako třeba:
- Genetika: Pokud mají vaši rodiče nebo prarodiče řídké obočí a řasy, můžete mít tento problém také.
- Alopecie: Lidé s alopecia areata ztrácejí vlasy, protože jejich imunitní systém napadá jejich vlasové folikuly. To může zahrnovat i řasy a obočí.
- Blefaritida: Zánět očních víček může způsobit, že si budete často otírat oči, což způsobí uvolnění řas.
- Léčba rakoviny: Některé druhy chemoterapie způsobují dočasné vypadávání vlasů, které zahrnuje také ztrátu řas a obočí.
- Telogen efluvium: Stres nutí vaše vlasové folikuly, aby vstoupily do telogenní nebo klidové fáze dříve než obvykle, což může způsobit, že vaše vlasy i řasy budou tenké nebo vypadnou. Je to obvykle dočasné.
- Trichotillomania: Tento stav duševního zdraví nastává, když pociťujete intenzivní nutkání vytrhávat si chloupky.
- Fyzické zranění: Trauma jako popálenina může způsobit vypadnutí řas nebo chloupků v obočí.
- Lupus: Toto autoimunitní onemocnění má tendenci způsobovat zánět kůže a někdy může způsobit, že se vaše vlasy, včetně řas a obočí, ztenčí a vypadnou.
Jak mohu pomoci svým řasám znovu narůst
Možná vás zajímá, zda můžete proces opětovného růstu urychlit. Některé strategie, které lidé vyzkoušeli, zahrnují:
Doplnění vitamínů
Můžete vyzkoušet vitamin z rodiny vitamínů B známý jako biotin, který podporuje růst vlasů a řas. Biotin, známý také jako vitamin H, pomáhá přeměňovat živiny na energii a pomáhá vaší pokožce, vlasům a nehtům růst.
Zdravá strava
Zvažte přidání vajec do vaší stravy, protože obsahují vysoký obsah bílkovin i biotinu, o kterém je známo, že pomáhá při růstu vlasů. Můžete také zvážit zvýšení příjmu železa konzumací potravin, jako je špenát. Nedostatek železa totiž úzce souvisí s vypadáváním vlasů a řas.
Mezi další potraviny, které mohou podporovat růst vlasů, patří:
- tučné ryby,
- sladké brambory,
- ořechy,
- ricinový olej.
Zdroje: healthline.com