Toto onemocnění dokáže pořádně potrápit. Projevovat se může různými způsoby – průjmy, bolestmi břicha či úbytkem hmotnosti. Většinou to člověk zpočátku ani nevnímá jako závažný problém. Ovšem ve skutečnosti se jedná o nemoc, která může mít devastující následky. Je proto třeba zajistit včasnou diagnózu a vhodnou léčbu, která umožní kvalitní život i s tímto onemocněním.
Co je Crohnova choroba?
Toto onemocnění je označováno jako autoimunitní, nejčastěji postihuje konec tenkého střeva, ovšem objevit se může i v jiných místech trávicího traktu. Jednoduše řečeno se jedná o zánět střevní sliznice. Průběh může být opravdu bolestivý a provází ho mnoho komplikací. Největší potíží u tohoto onemocnění je absence specifické léčby a neznalost důvodů, proč u člověka toto onemocnění propukne.
Může tedy potkat v podstatě kohokoliv. Vliv na vznik tohoto onemocnění má také genetika, pokud tedy máte Crohna v rodinné anamnéze, existuje riziko, že se u vás vyskytne. Ovšem vzniknout může i jako reakce imunitního systému na některé viry nebo bakterie zažívacího traktu.
Diagnostika
Crohnova choroba se svými projevy podobá ulcerózní kolitidě, je proto potřeba při určování diagnózy věnovat pozornost jednotlivým příznakům. Vyšetření probíhá pohmatem, ultrazvukem a provádí se endoskopie. Ovšem k diagnostice může sloužit také kolonoskopie nebo gastroskopie. Chybět by neměl ani rozbor krve. Příčin vzniku tohoto onemocnění může být několik, konkrétní však nejsou známé. Existují určité faktory, které zvyšují riziko propuknutí této nemoci.
Patří mezi ně hlavně:
- genetika,
- život ve znečištěném městském prostředí,
- kouření,
- nezdravá výživa.
Komplikace
Toto onemocnění je zákeřné samo o sobě, ovšem doprovázet ho mohou i další komplikace. Mezi ty nejvýznamnější patří rakovina. Z toho důvodu je důležité chodit na pravidelné kontroly, na kterých je prováděna endoskopie.
Při Crohnově chorobě hrozí také:
- neprůchodnost střeva,
- vznik píštělí vlivem rozšiřujícího se zánětu,
- podvýživa způsobena zhoršeným vstřebáváním živin přes střevní sliznici.
Proto je nutné pacienta s tímto onemocnění pravidelně vyšetřovat, aby se předešlo možným komplikacím.
Léčba
Prvním krokem je léčba akutního zánětu, podávají se tedy obvykle antibiotika. U komplikovanějších případů pak lze přistoupit i k biologické léčbě, jejímž úkolem je zamezit výskytu dalších ložisek zánětu. Řešení může být také operativní, kdy dochází k odejmutí nejvíce zasažené části střeva. Léčba je velmi složitá a komplexní, odvíjí se od konkrétních příznaků.
Jedná se však o chronické onemocnění, které se během let může zhoršovat. Proto je pacientům doporučována speciální dieta a klidný režim podle aktuálního stavu onemocnění. V těžkých případech může dojít i k zavedení sondy, přes níž přímo do střeva putuje tekutá strava do krevního řečiště. Úplné vyléčení je nepravděpodobné, onemocnění totiž může znovu propuknout.
Crohnova choroba patří mezi opravdu nepříjemná onemocnění, která dokážou výrazně zkomplikovat život. Důležitá je tedy především prevence – starost o zdraví trávicího traktu, abyste předešli problémům.
Zdroj: www.nhs.uk