Koronavirus s sebou nepřinesl jen nebezpečí samotné epidemie. Po celém světě se objevují další nové komplikace. Kromě depresí a zhoršeného psychického stavu se totiž u dětí projevila častěji také obezita.
Vyjádření Světové zdravotnické organizace
Podnět k podrobnému výzkumu vytvořila Světová zdravotnická organizace. Ve své zprávě totiž uvedla, že v současné chvíli trpí v evropském regionu jedno ze tří dětí, ve věku šest až devět let, vyšší mírou obezity. Takové zjištění je alarmující, jelikož tyto děti mohou v dospělosti trpět na kardiovaskulární onemocnění, cukrovku nebo rakovinu.
Podle Světové zdravotnické organizace je hlavním problémem uzavření škol, přístup ke zdravému jídlu ve školních jídelnách a nedostatek pohybu u dětí, jak tvrdí již zmíněné prohlášení. Světová zdravotnická organizace se proto chystá v roce 2021 provést výraznější průzkum a sbírat data také o dětech do pěti let, jelikož právě o nich jsou nyní minimální záznamy.
Důsledky COVID-19
Stejné stanovisko zaujímá také doktorka Rosemarie Patterson ve své studii. Ta totiž podle sesbíraných statistických dat dokazuje, že běžný denní program ovlivnil COVID-19 globálně u 75 % školáků. Doktorka odkazuje také na skutečnost, že až 20 % rodin z Británie má nyní ekonomické problémy, proto děti doma dostávají méně kvalitní jídlo. Ve spojení s minimální pohybovou aktivitou pak jejich váha výrazně narůstá.
Konkrétní data
Přesné výsledky přinesl výzkum ve Filadelfii, kde bylo testováno 300 000 pacientů. Od ledna 2019 do prosince 2020 bylo u dětí od dvou do sedmnácti let měřeno BMI. Zatímco v roce 2019 bylo z celkového počtu měřených nalezeno 13, 7 % obézních dětí, v roce 2020 to bylo již 15, 4 %. Potvrdila se také výše zmíněná teorie doktorky R. Patterson, jelikož podle dat se obezita zvýšila hlavně u dětí, kteří žijí v rodinách s nižším příjmem.
Zdroj: Pediatrics.com, Euro.who.int, Bjm.com