Divertikulitida versus ulcerózní kolitida. V čem se liší a v čem naopak shodují?

Divertikulitida a ulcerózní kolitida jsou nepříjemné stavy, které postihují tlusté střevo. I když mohou mít podobné příznaky, jde o dva různé problémy, které vyžadují jinou léčbu i prevenci. Jak od sebe ulcerózní kolitidu a divertikulitidu rozeznat a v čem spočívají hlavní rozdíly mezi nimi?

Co je divertikulitida a co ulcerózní kolitida?

Divertikulitida označuje zánět divertiklů, což jsou slepé výchlipky stěny trávicí trubice. Divertikly se mohou objevit nejen v tlustém střevě, ale i ve střevě tenkém, v jícnu či žaludku. Výskyt divertiklů v tlustém střevě se běžně označují jako divertikulóza, pokud dojde k jejich zanícení, mluvíme o divertikulitidě.

Ulcerózní kolitida je chronické zánětlivé onemocnění sliznice tlustého střeva, které na jejím povrchu způsobuje rozmanité změny, včetně vředů.

Příznaky

Příznaky různých onemocnění zažívacího traktu, včetně divertikulitidy a ulcerózní kolitidy, mohou být podobné. Mezi nejčastější příznaky ulcerózní kolitidy patří krev ve stolici, bolesti břicha, křeče v břiše, průjem, únava, horečka a úbytek hmotnosti.

Divertikulitida bývá rovněž provázena krví ve stolici, křečemi a bolestmi břicha. K dalším příznakům patří změna zažívání, nově se objeví průjem nebo zácpa.

Příčiny

Přesná příčina divertikulitidy není bohužel známa. Předpokládá se, že vznik divertiklů v tlustém střevě souvisí se zácpou. Bez dostatečného množství vlákniny může být stolice tvrdá a nemůže se snadno pohybovat, což vyústí v zácpu.

 Zácpa následně způsobuje příliš velký tlak v tlustém střevě, což vede k oslabení jeho stěny. Jakmile je stěna oslabena, může to vést k vyklenutí některých míst neboli vzniku divertiklů.

Když se divertikly zanítí, způsob divertikulitidu. Není jasné, co přesně infekci způsobuje, ale mohla by být způsobena bakteriemi, které se běžně vyskytují ve stolici. Tyto bakterie se mohou zachytit v divertiklu a růst tam.

Rovněž příčiny ulcerózní kolitidy nejsou zcela známy. Předpokládá se, že se jedná o kombinaci dvou faktorů – genetiky a nadměrně aktivního imunitního systému.

Výzkumy potvrzují existenci více než 200 genů, které souvisejí s idiopatickými střevními záněty, ale ne u každého, kdo tyto geny má, se vyvine ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba.

Mnoho faktorů vnějšího prostředí ovlivňuje imunitní systém a složení bakterií v trávicím systému. Výsledkem je řada událostí, které v těle probíhají a vedou imunitní systém k útoku na tlusté střevo.

Bolest břicha.
zdroj: freepik.com

Léčba

Léčba divertikulitidy může probíhat buď doma, nebo v závažnějších případech v nemocnici. Prvotní léčba podle odborných studií zahrnuje antibiotika a léky proti bolesti. Další léčba, včetně chirurgického zákroku, může být nutná také v případě pokračující vysoké horečky, neschopnosti jíst nebo pít, vysokého počtu bílých krvinek nebo sepse.

Léčba ulcerózní kolitidy zahrnuje změnu životního stylu a dlouhodobé užívání léků na potlačení zánětu. Pokud se příznaky nezlepší nebo pokud se u člověka vyskytne rakovina tlustého střeva a konečníku či jiné závažné komplikace, může být nutný chirurgický zákrok.

Dieta a prevence

Lidé s ulcerózní kolitidou i divertikulitidou musí být opatrní při výběru stravy. Podle studií může strava s nízkým obsahem vlákniny a vysokým obsahem červeného masa zvyšovat riziko vzniku divertikulitidy.

Naopak neexistují žádné výzkumy a důkazy, které by naznačovaly souvislost mezi konzumací ořechů nebo semínek a zvýšeným rizikem divertikulitidy.

Lidé s ulcerózní kolitidou by se měli vyhýbat konzumaci potravin, které obsahují velké množství nerozpustné vlákniny nebo laktózy, dále též smaženým, tučným a kořeněným jídlům, kofeinu a alkoholu.

V obou případech se samozřejmě doporučuje rovněž pravidelná fyzická aktivita, pití dostatečného množství vody a vyhýbání se kouření.

Zdroj: healthdigest.com, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, gastrojournal.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu