Někdy je pro lékaře těžké pochopit, proč nebo jak může vyskytující se rakovina v jedné části těla ovlivnit naprosto jinou část těla. Přesně to se stalo jedné ženě, která si všimla, že její dlaně vypadají zvláštně. Po bližším vyšetření ji čekala zdrcující zpráva, byla jí diagnostikována rakovina plic.
Žena vykazovala typické znaky rakoviny plic
Navštívit dermatologickou poradnu se rozhodla 73 letá žena, kterou trápilo neustálé svědění a bolestivé léze na dlaních. Lékaři se začali vyptávat na různé informace. Žena se jim svěřila, že dříve přes třicet let kouřila a v posledních letech ji trápil neustálý kašel. Také podotkla, že z ničeho nic v krátkém období zhubla pět kilogramů.
Lékaři po mnoha vyšetřeních rakovinu ženě potvrdili
Ruce této ženy byly pokryty jakýmsi sametovým povrchem. Lékaři také objevili ostré vymezení záhybů v liniích rukou. Tento sametový vzhled dlaní je podle lékařů typickým znakem rakoviny plic nebo žaludku. Lékaři provedli více testů, včetně počítačové tomografie hrudníku, břicha a pánve, a našli nepravidelný uzlík v levém horním laloku jejích plic a zvětšené mediastinální lymfatické uzliny (žlázy mezi hrudní kostí a páteří). Byl jí diagnostikován adenokarcinom, což je rakovina, která se tvoří v žlázových buňkách těla – nejčastěji se vyskytuje v prsou, slinivce, plicích, prostatě a tlustém střevě.
Pacientka podstoupila první kolo chemoterapie, ale její rakovina progredovala. V současné době prochází dalším cyklem chemoterapie a věří, že tentokrát se jí povede rakoviny zbavit.
Akantóza kůže
Akantóza kůže, nebo taky Acanthosis nigricans, je stav kůže charakterizovaný oblastmi tmavého, sametového zabarvení v záhybech rukou a těla. Akantóza nejčastěji ovlivňuje podpaží, třísla a krk. U lidí, kteří jsou obézní nebo trpí cukrovkou, se obvykle vyskytují kožní změny acanthosis nigricans (ak-an-THOE-sis NIE-grih-kun). U dětí, u kterých se tento stav rozvine, je vyšší riziko vzniku diabetu 2. typu. Akantóza může zřídka být varovným signálem rakovinného nádoru ve vnitřním orgánu, jako je žaludek nebo játra.
Příčiny:
- Rezistence na inzulin – Většina lidí, jež akantózu mají, se také stala rezistentní na inzulin. Inzulin je hormon vylučovaný pankreatem, který umožňuje vašemu tělu zpracovávat cukr. Inzulinová rezistence je to, co nakonec způsobuje diabetes 2. typu.
- Hormonální poruchy – Toto onemocnění se také často vyskytuje u lidí, kteří mají různé poruchy, jako jsou ovariální cysty, nízká funkce štítné žlázy nebo problémy s nadledvinkami.
- Některé léky a doplňky stravy – Vysoké dávky niacinu, antikoncepční pilulky, prednison a další kortikosteroidy mohou akantózu kůže způsobit.
- Rakovina – Akantóza se také někdy vyskytuje s lymfomem nebo když rakovinový nádor začíná růst ve vnitřním orgánu, jako je žaludek, tlusté střevo nebo játra.
Příznaky:
Změny kůže jsou jejím jediným příznakem. V záhybech rukou a těla si postižený může všimnout tmavé, silné, sametové kůže – obvykle v podpaží, tříslech a na zadní straně krku. Změny kůže se obvykle objevují pomalu. Postižená kůže může také zapáchat nebo svědit.
Akantóza kůže nemá žádné specifické ošetření. Základní léčba může některé normální barvy a textury na postižených oblastech kůže obnovit.
Zdroje: health.com