Haloterapie: Skutečně má pobyt v umělých solných jeskyních tak pozitivní účinky na naše zdraví?

Pamatujete si na boom solných jeskyní? Před několika málo lety byly v každém větším městečku. Terapeutické solné jeskyně a místnosti vděčí za svůj vznik jednomu polskému lékaři. Téměř před dvěma stoletími si Feliks Boczkowski všiml něčeho velmi zajímavého na dělnících, kteří se lopotili hluboko v solném dole Wieliczka – na rozdíl od dělníků v jiných dolech neměli žádné potíže s plícemi. Přinášejí ale i umělé solné jeskyně často uváděné benefity v podobě lepšího dýchání, zdravější pleti a úlevy od stresu?

Co je to solná jeskyně?

Solné jeskyně poskytují zážitek ze suché solné terapie. Obecně existují dva typy jeskyní:

  • „Aktivní“ solné jeskyně – jsou vybaveny přístroji, které rozbíjejí sůl a cirkulují její částice, takže je můžete rovnou vdechovat. Částice též přímo působí na pokožku.

  • „Pasivní“ solné jeskyně – jsou obloženy velkým množstvím soli. Obvykle se jedná o různé druhy solí, jako je kamenná sůl, mořská sůl, sůl z Mrtvého moře či himálajská sůl, jimiž se naplní klimatizovaný prostor.

V „jeskyních“ se obvykle udržuje teplota okolo 20°C a vlhkost kolem 40 až 50 %.

Výhody terapie v solné místnosti

Možná jste již slyšeli či četli dechberoucí svědectví o úžasných účincích pobytu v solných jeskyních. Lidé tvrdí, že jim mění život, zejména pokud jde o zmírnění dýchacích potíží nebo infekcí.

Pokud však jde o prokázané účinky, příliš mnoho důkazů na jejich podporu neexistuje. Nicméně to ale nutně neznamená, že pobyt v solné jeskyni nemá potenciální přínosy. Jaké jsou nejčastěji uváděné důvody, proč lidé tyto jeskyně navštěvují?

Zlepšení dýchání

Lidé často uvádějí, že jim pobyt v solné jeskyni pomohl ulevit při potížích s astmatem, bronchitidou, chronickou obstrukční nemocí, kuřáckým kašlem i cystickou fibrózou. Jak nás slaný vzduch ovlivňuje?

Zdá se, že vdechování slaných částic zřeďuje hlen, což umožňuje, aby byl kašel „produktivnější“ a aby se hlen snáze dostal ven. To je pro lidi s dýchacími problémy často klíčové. Existují odborné výzkumy, které potvrzují pozitivní vliv pobytu v solných jeskyní u pacientů s astmatem.

Pobyt v solné jeskyni.
zdroj: pixabay.com

Boj proti infekci

Myšlenka používat sůl k čištění dutin není nijak převratná. Solné spreje a výplachy jsou osvědčenými metodami, jak si propláchnout nos, dutiny a zlepšit dýchání. Dosáhne však vdechování suché soli téhož? Některé studie naznačují, že k určitému zlepšení u pacientů dochází.

Zdravější pokožka

Když necháte nad svým tělem proudit vzduch nasycený solí, přirozeně tím prý zvýšíte hydrataci své pokožky, která bude hladší a zdravější. Hodně se také mluví o vyrovnávání hladiny pH či odstraňování ekzémů a dalších kožních problémů. Prokazatelné důkazy těchto účinků ale zatím chybí.

Snížení stresu

Klidná a tlumeně osvětlená místnost plná soli s tichou hudbou působí rovněž jako prostředí ideální pro meditaci. Je to místo, které může zklidnit váš nervový systém a snížit stres. Nicméně totéž by se dalo říci, kdybyste vyřadili solnou složku.

Pobyt v solné jeskyni tedy vždy berte jako doplněk k běžným léčebným procedurám, nikoli jako jejich náhradu.

Zdroj: salttherapyassociation.org, lung.org, ncbi.nlm.nih.gov, thesaltsuite.com, onlinelibrary.wiley.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu