Virus neštovic začal lidstvo sužovat už před tisíci lety a vyžádal si spoustu obětí. Vlivem postupující zdravotní péče se ovšem v minulém století podařilo tento virus vymýtit. Od té doby se neprojevilo žádné výrazné ohnisko nákazy. Do dnešních dnů se ovšem zachoval virus opičích neštovic, který se výjimečně objevuje u člověka.
Případy z posledních let
Státní zdravotní ústav v roce 2018 například upozornil, že se virus objevil také v Evropské Unii. Nakaženy byly dvě osoby v Nigérii, které následně převezly virus do Velké Británie. K nakažení stačil jen krátký kontakt s infikovaným zvířetem. Opičí neštovice ovšem nepřenášejí jen primáti, ale také hlodavci.
Všem cestovatelům, ale i obyvatelům Afriky je proto důrazně doporučováno, aby se vyhnuli kontaktu s primáty a hlodavci na maximum. Stačí kousnutí, ale i zdánlivě nevinné škrábnutí a virus se přenese na člověka. Nebezpečí se skrývá také v nedostatečné hygieně. Vše, co přišlo do kontaktu s infikovanou zvěří, musí být důkladně umyté.
Projevy opičích neštovic
První hlášené nákazy pocházejí z Konga, a to už v roce 1970, jak nás informuje odborná práce z Ministerstva zdravotnictví USA. Později se nákaza rozšířila po větší části Afriky, pronikla do Izraele, USA, a nakonec i do Evropy. Nigerijské centrum pro kontrolu nemocí v posledních letech důkladně eviduje počet nákaz a sdílí je ve veřejných statistikách.
Inkubační doba je u tohoto onemocnění od šesti do šestnácti dní. V těchto dnech začne pacient pociťovat horečku, bolest svalů a vyčerpání, což se může jevit jako chřipka. Později se ale projeví také zduření lymfatických uzlin a zimnice.
Zásadním symptomem jsou ovšem bolestivé pupínky a boláky, které se postupně zvětšují, následně se z nich tvoří strupy a oloupou se. Bohužel boj těla s tímto virem je pro některé tak náročný, že po několika dnech umírají. Ministerstvo zdravotnictví USA udává, že je to až jedna z deseti osob.
Zdroj: Szu.cz, Cdc.gov, Ncdc.gov.ng