Jakmile se v těle objeví nepřátelské bakterie, viry, parazité a projeví se infekce, organismus zareaguje zvýšenou teplotou nebo horečkou. Takový proces má své opodstatnění, a proto bychom se neměli snažit mírně zvýšenou teplotu ihned tlumit. Může být totiž pro lidské tělo prospěšná a účinně mu pomáhá zbavit se nebezpečných látek.
Kdy je třeba zpozornět
Běžná lidská teplota se pohybuje kolem 36-37 °C. Jakmile naměřený výsledek na teploměru ukáže více, znamená to, že naše tělo bojuje s nějakým problémem, nejčastěji infekcí v těle. Kromě lidského organismu se totiž časem evolučně vyvíjejí i bakterie, které nás ohrožují a stávají se odolnějšími. Horečka, kterou tělo vyvolá, dokáže zpomalit mnoho procesů v organismu, a tím také omezí šíření nepřátelského viru.
Tělo se dokáže bránit samo
Na takovou změnu prostředí mnohdy virus nedokáže reagovat, a poté jej tělo může jednoduše odstranit. Během zvýšené teploty nebo horečky jsou také aktivovány obranné látky, které vedou k potlačení nepřátelských bakterií. Stačí proto jeden nebo několik dní v posteli a infekce může ustoupit. To vše se ovšem děje jen tehdy, má-li pacient v pořádku imunitní systém. V opačném případě může být úspěšnější právě virus.
Nechte tělo dělat svou práci
Pokud si ihned po naměření zvýšené teploty vezmete prášek na její potlačení, můžete si paradoxně více ublížit. Tělu tak vezmete schopnost se bránit a virus bude mít jednodušší cestu ke svému cíli. Jakmile však horečka začne dosahovat nebezpečných hodnot, jako je 39 °C a více, určitě okamžitě kontaktujte doktora.
Taková tělesná teplota totiž může vést ke ztrátě tekutin. Mnohem nebezpečnější se stává pro seniory a pro děti, proto se u nich vyplatí průběh infekce a horečky stále sledovat. Kromě toho je třeba tělu dopřát maximální odpočinek. Nenamáhejte se, nechte tělo pracovat a léčebné proces v těle budou mnohem rychlejší.
Zdroj: Odborná lékařská studie, Fever as an important resource for infectious diseases research, Juan José González Plaza