Já, ty a schizofrenie. Jak s ní žít?

Život s někým, kdo má schizofrenii, může být neuvěřitelně náročný. Je však důležité mít na paměti, že váš blízký vás potřebuje, i když se mu to třeba nelíbí. Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro svého milovaného člověka, je dozvědět se více o tom, čím procházejí.

Přečtěte si všechny informace

Znalost projevů schizofrenie může pomoci vytvořit lepší domácí prostředí. Naučte se základy toho, co je schizofrenie. Schizofrenie je závažná porucha mozku, která může být udržována pod kontrolou pomocí léků a terapie. Schizofrenie mění způsob, jakým člověk myslí, cítí a obecně vnímá svět. Z tohoto důvodu je velmi běžné, že lidé ze schizofrenií mají bludy a trpí halucinacemi. Mít halucinace znamená vidět nebo slyšet věci, které jiní nemohou. Mít bludy znamená, že nemocný, je přesvědčený o tom, že on má pravdu.

Další projevy schizofrenie

Měli byste ale znát i některé z dalších projevů schizofrenie. Ačkoli ztráta kontaktu s realitou je typickým znakem schizofrenie, není jediná. Lidé se schizofrenií mohou také vykazovat ztrátu zájmu o dění kolem sebe, problémy s řečí, depresi, potíže s pamětí a výkyvy nálad.

Odhalte symptomy co nejdříve

Podívejte se, co může zhoršit problémy spojené se schizofrenií. K tomu, že se symptomy znovu objeví, dochází, když se lidé přestanou léčit a přestanou brát předepsané léky. Můžou být také výsledkem zneužívání návykových látek, jiných nemocí, psychosociálního stresu a nepříznivých účinků léčiva užívaného k léčbě. Jak se léčí schizofrenie? Ačkoli schizofrenie nemůže být vyléčena úplně, léky pomáhají v tom, že omezují příznaky. Až 50% pacientů, kteří dostávají léčbu, vykazuje výrazné zotavení. Je také důležité si uvědomit, že léčba schizofrenie vyžaduje více než jen léky. Když je léčba kombinována s psychologickou a psychosociální terapií, pacienti se mohou rychleji uzdravit

Jak zabránit relapsu

Jak žít a vyjít s člověkem se schizofrenií?. Mnoho lidí si myslí, že s láskou a podporou budou moci léčit své blízké. I když láska a podpora hrají velký faktor, je také důležité kontrolovat vaše očekávání nenasazovat si růžové brýle, musíte prostě a jednoduše počítat se vším. Na co se zaměřit?

  • Naučte se rozpoznat časné známky relapsu neboli návratu
  • Ujistěte se, že nemocný bere léky
  • Dodržujte zdravý životní styl

Včasná detekce návratu psychózy a okamžitá léčba obecně brání plnému relapsu. Musíte si však být vědomi, že k relapsu schizofrenie dochází velmi často a nemůže mu být zcela zabráněno, i když má pacient nejlepší léčbu. Ačkoli symptomy relapsu jsou někdy obtížné odhalit, určitě jim věnujte pozornost. Jemné změny v chování vašeho blízkého, včetně chuti k jídlu a spánku, podrážděnosti, ztráty zájmu o každodenní činnosti a depresivní nálady vám mohou napovědět. Žít s člověkem, který má schizofrenii lze, nicméně je nutné o nemoci vědět a přizpůsobit se jí. Jednoduché to však není.

 

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu