Menstruace může být záhadná. Zatímco u některých žen trvá krvácení pouze dva či tři dny krvácení, u jiných celý týden. A je normální mít každý měsíc velmi slabé, nebo naopak velmi silné krvácení? Jisté je, že menstruační cyklus, který se počítá od prvního dne jedné menstruace do prvního dne další menstruace, je u každé ženy jedinečný. Jak ale poznat, co je, či naopak není normální?
Důležitá je stabilita
Za normální se podle odborníků považuje krvácení nebo špinění v délce dvou až osmi dní v měsíci. I když menstruace pravděpodobně není nikdy každý měsíc úplně stejná, žena by měla být schopna vypozorovat určitý vzorec. Jinými slovy délka a intenzita krvácení by měly být konzistentní. Malé odchylky jsou normální, ale pokud žena měla dříve třídenní menstruaci a nyní šestidenní, vyplatí se zbystřit. Jakmile menstruace jednou skončí, neměla by žena též až do dalšího cyklu pozorovat další špinění nebo krvácení. Špinění mezi menstruacemi může být známkou hormonální nerovnováhy, infekce, poruchy štítné žlázy či děložních myomů.
Jak silná by měla být menstruace?
Intenzita krvácení je závislá na několika různých faktorech, včetně tloušťky děložní sliznice či hladiny hormonů. Normální tak je slabá i silná menstruace. Stejně jako délka menstruace by ale i intenzita krvácení měla být pravidelná a konzistentní. V případě, že dojde k výraznému výkyvu směrem ke slabé či naopak silné menstruaci, je vhodné se obrátit na svého gynekologa. Menstruace může být kratší a lehčí, pokud žena užívá hormonální antikoncepci.
Proč antikoncepce způsobuje slabší menstruaci
Perorální antikoncepce, antikoncepční náplasti či vaginální kroužky jsou určeny k užívání po dobu tří týdnů, vždy s týdenní přestávkou. Během tohoto týdne obvykle dochází ke „krvácení z vysazení“, které se podobá menstruaci. Krvácení je důsledkem náhlého poklesu hormonů. Liší se od skutečné menstruace, která přichází 10-14 dní po ovulaci. Injekční antikoncepce či nitroděložní tělísko může též způsobit slabší menstruaci, je to většinou důsledek ztenčení sliznice, která vystýlá dělohu.
Délka periody a perimenopauza
V letech předcházejících menopauze se u mnoha žen mění průběh menstruace a délka cyklu. Toto přechodné období se nazývá perimenopauza. Může trvat rok, dva i více. Perimenopauza se může objevit již před čtyřicátým rokem života. S přibývajícím věkem se například menstruace obecně stává slabší. Mezi další faktory, které mohou způsobit změny menstruačního cyklu, patří také extrémní úbytek hmotnosti, nadměrné cvičení či stres.
Zdroj: mayoclinic.org, healthline.com, womenshealth.gov, menopausa.com