Škodlivé látky, jako jsou toxiny, viry a bakterie se do těla dostávají velmi často. Aby organismus mohl dál bez problému fungovat, je vybaven imunitním systémem, který odpovídá za jeho ochranu. Při jeho běžné funkci si ho většinou ani nevšimneme, problém ovšem nastává, když je oslabený a agresivní bakterie tak mají volnou cestu k našim orgánům.
Jak funguje imunitní systém?
Jakmile se v těle objeví škodliviny nebo nebezpeční nezvaní hosté, imunitní systém založený na buňkách zareaguje jejich neutralizací. Tímto způsobem hodnotí všechny látky, které nejsou tělu vlastní nebo by jej mohly ohrozit. Imunitní systém si navíc dokáže zapamatovat určitý typ bakterií, a při opětovném nakažení reaguje rychleji a účinněji. Na takovém procesu funguje i velká část očkování.
Dva druhy ochrany
V těle se nachází vrozený imunitní systém, pracující s tzv. fagocyty, buňkami, které poskytují obranu před škodlivými bakteriemi a látkami. Ty mohou do těla vstupovat skrze kůži nebo prostřednictvím trávení. Naproti tomu adaptivní imunitní systém, založený na lymfocytech, vytváří protilátky a používá je proti bakteriím, se kterými se tělo již v minulosti setkalo. Pávě tato část imunitního systému se dokáže aktivně učit, a tím obranu našeho těla zdokonalovat.
Když imunitní systém nefunguje správně
Aby tyto procesy v těle správně fungovaly a zbytečně se nešířily nebezpečné škodliviny, je třeba o imunitní systém pečovat. Jestliže mu nedopřejete péči, mohou se u vás objevit infekce, alergie, záněty a v nejhorším případě také rakovina.
Jak posílit imunitu
Imunitu nejlépe posílíte vyváženým jídelníčkem plným vitamínů a minerálů v přirozené formě, dále sportovní aktivitou, dostatečným příjmem tekutin, psychickou pohodou a vynecháním škodlivých návyků, jako je pití alkoholu nebo kouření. Významný vliv hraje také kvalita a délka spánku. Odpočaté tělo má totiž mnohem silnější imunitní systém.
Zdroj: Ncbi.nlm.nih.gov (National Center for Biotechnology information)