Jak se zbavit zubního kazu: Fungují domácí prostředky?

Zubní lékaři nám od útlého věku připomínají, že zdraví zubů začíná pravidelným čištěním. Bohužel i přes naše nejlepší úmysly je více než  pravděpodobné, že se vzniku zubního kazu stejně nevyhneme. Podle statistik Centra pro kontrolu a prevenci nemocí má 90 % dospělých ve věku 20 let a více alespoň jeden zubní kaz. Ze zubaře má ale mnoho z nás hrůzu, takže vás tato otázka pravděpodobně již také napadla. Můžeme se zbavit zubního kazu doma?

Rozmanité domácí metody

Krátká odpověď zní ne, není to možné, zejména pokud kaz postoupil přes tvrdý vnější obal do měkčího dentinu pod ním, a ani se to nedoporučuje. Nicméně pokud je kaz malý a ve velmi rané počáteční fázi, můžeme podniknout kroky, abychom zabránili jeho zvětšení.

Na internetu lze najít spoustu příspěvků, které tvrdí, že vědí, jak se zbavit zubního kazu v domácích podmínkách. Které metody patří k nejčastěji doporučovaným?

Kokosový či sezamový olej

Jedna starodávná doporučovaná praktika spočívá v tom, že v ústech asi 20 minut převalujete olej, například sezamový nebo kokosový, a pak ho vyplivnete. Převalování oleje v ústech sice není škodlivé, zubního kazu se tím ale nezbavíte. Zubní kaz je díra v zubu. Tu nemůžete zaplnit tím, že budete zub vystavovat kokosovému oleji.

Malá studie nicméně ukázala, že převalování sezamového oleje snižuje množství zubního plaku, zánět dásní a počet bakterií v ústech stejně účinně jako ústní voda s chlorhexidinem.

Ošetření zubníko kazu u zubaře.
zdroj: freepik.com

Užívání vitamínu D 

V dětství je příjem vápníku a vitamínu D klíčový pro správný růst kostí a zubů. V dospělosti vám ale užívání vitamínů a minerálů nemusí se zuby nutně pomoci. Stejně jako kosti i zuby se nejvíce vyvíjejí, když jsme mladí. V dospělosti jsou již plně zformované. Nemůžeme se spoléhat na doplňky stravy, které posilují kosti, že bojují i proti zubnímu kazu.

Nicméně některé výzkumy ukazují nepřímý vztah mezi konzumací potravin s vysokým obsahem vitamínu D a vápníku, jako jsou jogurty, a vznikem zubního kazu u malých dětí.

Žvýkačky bez cukru 

Žvýkačky bez cukru nám sice nepomohou zbavit se zubního kazu, ale poskytují jiné výhody. V klinických studiích bylo prokázáno, že žvýkání žvýkačky bez cukru po jídle pomáhá remineralizovat sklovinu.

Žvýkačky obsahující xylitol byly podrobeny rozsáhlému výzkumu pro svou schopnost stimulovat sliny, zvyšovat pH zubního plaku a snižovat výskyt bakterie známé jako Streptococcus mutans, která patří k nejčastějším viníkům zubního kazu.

K dalším často uváděným přírodním lékům na zubní kaz patří kořen lékořice či hřebíčkový olej.

Zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, jcd.org.in, ijdr.in, cdc.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu