Když nám není dobře, například když máme pocit, že na nás „něco leze“, jedna z prvních věcí, kterou děláme, je, že si změříme teplotu. Pokud je mezi 36,5°C a 37°C, považujeme ji za normální, v pořádku. Je to ale pravda? Normální tělesná teplota se totiž ve skutečnosti liší v závislosti na mnoha faktorech, u každého člověka je trochu jiná a může být trvale o něco vyšší nebo nižší než běžně uváděných 37°C.
Faktory ovlivňující měření teploty
Hodnoty tělesné teploty se liší podle toho, kde na těle člověk provádí měření. Rektální hodnoty jsou vyšší než hodnoty naměřené v ústech, hodnoty naměřené v podpaží bývají nejnižší. Normální hodnota tělesné teplota není jedno přesné číslo, ale vždy se jedná o určité rozmezí. Kromě způsobu měření teplota závisí i na dalších faktorech, jako je věk a pohlaví osoby, denní doba, teplota je obvykle nejnižší brzy ráno a nejvyšší pozdě odpoledne, fyzické aktivitě, příjmu potravy a tekutin, u žen i na fázi menstruačního cyklu.
Normální teplota u dospělých
Normální tělesná teplota dospělého člověka (11-65 let) se při orálním měření může pohybovat v rozmezí 36,4 °C – 37,6°C, při měření v podpaží je rozpětí normální teploty mezi 35,2°C – 36,9°C. Proto je někdy vhodnější nezabývat se normální tělesnou teplotou, ale hodnotou, od které již teplota za normální považována být nemůže. Tato hodnota je obecně stanovena na 38°C, od této hodnoty hovoříme o horečce.
Vědci se zabývali individuálními rozdíly mezi normálními tělesnými teplotami lidí. Studie zkoumající téměř 35 500 osob zjistila, že nejnižší teplotu mají starší dospělí nad 65 let. Bylo též zjištěno, že některé zdravotní stavy mohou teplotu též ovlivnit. Například lidé s nedostatečnou činností štítné žlázy měli tendenci mít nižší tělesnou teplotu, zatímco lidé s rakovinou měli teplotu vyšší.
Normální teplota u dětí
Normální tělesná teplota u dětí ve věku 3-10 let se pohybuje v rozmezí 35,5°C – 37,5°C při orálním měření, nebo 35,9°C – 36,7°C při měření v podpaží. Hodnoty jsou tedy velmi podobné hodnotám dospělých. U malých dětí ve věku 0-2 roky se doporučuje měřit teplotu rektálně, za normální je považováno rozmezí 36,6°C – 38°C. Tělesná teplota se může mírně zvýšit, když se dítěti prořezávají zuby.
Teplota kojenců a batolat je vyšší, protože mají větší povrch těla v poměru k tělesné hmotnosti. Jejich tělo je také metabolicky aktivnější, což vytváří teplo. Tělo kojenců nereguluje teplotu tak dobře jako tělo dospělých. Když je teplo, méně se potí, což znamená, že jejich tělo zadržuje více tepla.
Co způsobuje změnu tělesné teploty?
Tělesnou teplotu reguluje oblast mozku zvaná hypotalamus. Pokud tělesná teplota stoupne příliš nad, nebo klesne příliš pod hranici 37 °C, hypotalamus začne teplotu regulovat. Pokud je tělo příliš chladné, hypotalamus vyšle signály, aby se tělo otřáslo, čímž se zahřeje. Pokud je tělu příliš horko, vysílá signály, aby se začalo potit, čímž teplo z těla odchází.
Většinu horeček způsobují infekce. Horečka vzniká jako přirozený způsob reakce těla na infekci a boj s ní. Lékaři považují za horečku tělesnou teplotu, která dosáhne nebo překročí 38°C. Mezi další příznaky patří například zimnice, bolest hlavy a svalů, třesavka, pocení, ztráta chuti k jídlu a celková slabost.
Zdroj: medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, bmj.com