Ztráta zubní tkáně, nebo dokonce celých zubů bývá někdy nevyhnutelná a jejich rekonstrukce už zkrátka není možná. V tuto chvíli přichází na řadu zubní náhrada, díky které si můžete vychutnávat tuhou stravu i nadále. Na trhu existuje několik druhů náhrad, jednotlivé typy si teď blíže představíme.
Typy fixních zubních náhrad
Fixní zubní náhrady se vyrábějí v zubních laboratořích na míru pomocí individuálně vytvořených forem. Jedná se o zubní náhrady napevno, pacienti je tak mají natrvalo a nesundávají je.
Mezi fixní zubní náhrady řadíme: • Korunka – plně zakrývá poškozený zub. Potřebujete ji v případě, že došlo k rozsáhlé ztrátě zuboviny, nebo když je potřeba obnovit normální polohu mezi horní a dolní čelistí. Korunky bývají vyrobené nejčastěji z keramického materiálu nebo metalokeramiky. • Fixní můstky – nahrazují jeden nebo více chybějících zubů. Upevňují se k pilířovým zubům nebo zubním implantátům. • Fazety – jsou tenké keramické plátky, které se používají k opravám odlomených částí zubů nebo k řešení jiných kosmetických vad, a to zejména na předních zubech. Nejčastěji se využívají v estetické stomatologii. • Implantáty – nahrazují přirozený kořen zubu po ztrátě zubu. Jedná se tak o umělý kořen, který se umisťuje do kosti čelisti. Po zahojení vám na ně zubař nasadí korunku nebo můstek. Pomáhají držet také snímatelné náhrady.
Typy snímatelných zubních náhrad
Mezi snímatelné náhrady patří zubní protézy, ty si můžete oproti fixním jednoduše vyndat a znovu nasadit. Tyto náhrady se dále dělí na částečné a celkové, a to na základě toho, zda potřebujete nahradit pouze některé, nebo veškeré zuby.
Částečná zubní náhrada nahrazuje jen část chybějících zubů. Zubař vám ji pomocí drátěných spon připevní na vaše zbylé zuby. Této náhradě se také říká snímatelný zubní můstek. Naopak celková zubní náhrada nahrazuje všechny zuby. Používá se tak v případě, kdy už žádné zuby nemáte nebo váš stav chrupu je natolik vážný, že vyžaduje extrakci (vytržení všech zbývajících zubů).
Kromě fixní a snímatelné existuje ještě hybridní zubní náhrada neboli zubní náhrada na patentky. Ta se v ústech připevňuje pomocí dvou nebo více fixačních elementů do kořenů vlastních zubů nebo na implantáty. Stejně jako ostatní druhy snímatelných náhrad se dá kdykoliv sundat.
Jak pečovat o snímatelnou zubní náhradu?
Nejprve se musíte naučit zubní náhradu správně nasazovat a snímat, konkrétní instrukce vám poskytne zubař už v ordinaci. Nepostradatelnou součástí vašeho života pak bude také lepidlo na zubní náhradu.
Nezapomínejte ani na správnou péči a dodržujte následující kroky: • Ústa po každém jídle vypláchněte vlažnou vodou. • Snímatelnou náhradu alespoň jednou denně omyjte pod proudem vody. • Nečistoty a zbytky jídla na náhradě odstraňte pomocí měkkého zubního kartáčku. • Používejte také speciální čistící tablety nebo gely, které odstraní nečistoty i ze záhybů.
Náhrada by také neměla přicházet do styku s kyselinami, horkou vodou, koncentrovaným alkoholem, sálavým teplem či abrazivními pastami. Tyto látky ji mohou totiž poškodit.
Zdroj foto: ronstik / Shutterstock.com