Kdy používat zubní nit a proč to po čistění zubů nepřehánět s vyplachováním úst?

Mnoho z nás si myslí, že na čištění zubů není nic složitého, ostatně čistíme si je již od dětství alespoň dvakrát denně. Nemalé množství lidí se ale během své ústní hygieny dopouští nejrůznějších chyb, které kvalitu péče mohou poměrně negativním způsobem ovlivnit. K nejčastějším patří špatná technika čištění zubů, čištění si zubů ihned po jídle nebo ukládání kartáčku příliš blízko toalety. Nejedná se ale o jediné chyby. Možná i vy automaticky děláte některé z níže uvedených věcí, které vašim ústům mohou přinést více škody, než užitku.

Používání zubní nitě po vyčištění zubů

Mnozí z nás jsou na sebe hrdí, když po čištění zubů použijí zubní nit. Bohužel jsme na to ale celou dobu šli špatně. Ačkoli je běžné, že si zuby nejprve vyčistíme a teprve poté použijeme zubní nit, studie publikovaná v časopise Oral Health and Preventive Dentistry zjistila, že používání zubní nitě před čištěním zubů, snižuje množství usazeného plaku. Zubní nit odstraňuje hrubé nečistoty uvízlé mezi zuby, a pokud to děláte až po čištění zubů, necháváte je delší dobu v ústech. Ve skutečnosti zubní nit odvede 40 % práce, pokud jde o odstranění všech bakterií z úst. Čištění zubů po použití zubní nitě odstraní i zbytek bakterií.

Přílišné vyplachování úst po vyčištění zubů

Pokud si ústa vypláchnete ihned po čištění zubů zubní pastou, vyplachujete si tím vlastně i důvod, proč ji vůbec používáte – fluoridy. Fluorid je nejdůležitější složkou zubní pasty, výrazně napomáhá zdraví ústní dutiny tím, že posiluje zubní sklovinu a činí ji odolnější vůči zubnímu kazu. Snižuje také množství kyseliny, kterou bakterie na zubech produkují. Ústa si tedy, pokud musíte, vypláchněte, ale s mírou.

zdroj: pixabay.com

Používání krytky na kartáček

Používáte nejrůznější krytky či víčka na zubní kartáčky, protože je tím chcete chránit před bakteriemi z okolí? Nedělejte to, uzavřením kartáčku do krytky totiž paradoxně vytváříte prostředí, kde se bakterie lépe množí. Krytka totiž udržuje štětiny vlhké a nedovoluje hlavici zubního kartáčku mezi jednotlivými použitími vyschnout.

Zapomínáte si měnit zubní kartáček

Ačkoli někteří z nás dentální hygieně věnují poměrně mnoho času a energie, překvapivě zapomínáme na to, že naše zubní pomůcky potřebují pravidelnou obměnu. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí by se zubní kartáčky měly měnit každé tři až čtyři měsíce nebo dříve, pokud se štětiny zdají být viditelně opotřebované nebo pokud jste byli nemocní. Není sice pravděpodobné, že by vás kartáček znovu „nakazil“, ale bakterie na štětinách se mohou spojit s dalšími a způsobit, že vás postihne něco jiného.

Zdroj: healthdigest.com, cdc.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu