Čas od času internet či zprávy v televizi zaplní zpráva o tom, že se po mnoha letech někdo probudil z kómatu. Tímto slovem lékaři označují těžký stav bezvědomí, do kterého se člověk může dostat především po těžkých úrazech hlavy či krvácení do mozku. Lidé v kómatu sice vypadají, jako když jen spí, ale ve skutečnosti nereagují na žádné podněty, a to ani ty bolestivé. Postižení lidé mohou být v kómatu od několika málo minut až po několik desítek let. Co o tomto velmi specifickém stavu víme?
Fungování mozku je stále do určité míry záhada
Jistě už vás někdy napadlo, zda lidé v kómatu slyší své blízké, kteří na ně mluví, či zda cítí, že je hladí. Anebo to, jak je možné, že se někteří lidé se z kómatu probudí po několika dnech, jiní po dvaceti letech a někteří se se neprobudí nikdy. Otázek je spoustu, odpovědí méně. Mozek a jeho fungování stále zůstávají tak trochu záhadou. Jak jsme již uvedli, kóma téměř vždy nastává v důsledku vážného poškození mozku. To, jak je toto poškození vážné, má vliv na hloubku kómatu. Specifickým stavem je tak zvané vigilní kóma. Při něm dochází k tomu, že postižený člověk sice polyká, žvýká, zívá či spontánně otevírá oči, nicméně není možné s ním navázat kontakt.
Co kóma nejčastěji způsobí?
Nejčastější příčinou kómatu jsou úrazy hlavy a cévní mozkové příhody. Může k němu ale dojít i vlivem mnoha dalších zdravotních komplikací, jako je například infekce či prudký pokles nebo naopak stoupnutí hladiny glukózy v krvi u diabetiků. Známé jsou i případy upadnutí do kómatu v souvislosti s meningitidou nebo encefalitidou.
Jak mohou pomoci lékaři?
Většina pacientů v kómatu vyžaduje hospitalizaci na jednotce intenzivní péče. Zde se především zajišťuje podpora a stabilizace důležitých tělesných funkcí, podává se jim výživa a léky. Při delším dobu trvajícím stavu kómatu je vhodné i speciální polohování a procvičování svalů a kloubů. Dodnes se přesně neví, zda a do jaké míry je člověk v kómatu schopen vnímat.
Jak může pomoci rodina?
Někteří pacienti, kteří se z kómatu probudili tvrdí, že si pamatují, co se okolo nich odehrávalo, jiní nikoli. Právě proto se doporučuje, aby se rodina a další blízcí při návštěvě pacienta v kómatu chovali podobně, jako při návštěvě jakéhokoli jiného pacienta. Tedy mluvili na něj, vyprávěli mu své zážitky, hladili ho, případně mu pouštěli jeho oblíbenou hudbu. Někteří lékaři věří, že i takováto stimulace může přispět k tomu, že se postižený z kómatu probudí.
Co se stane, když se člověk skutečně probudí?
Pokud se člověk z kómatu probudí, ještě to neznamená, že je zcela vyhráno. Závisí na tom, do jaké míry je jeho mozek poškozen. Typická je především zmatenost, nechápání určitých věcí a pomalé reakce. Vliv na stav po probuzení má samozřejmě i doba, kterou postižený v kómatu strávil. I když je stav uspokojivý a mozek se do velké míry zregeneroval, je nutná speciální rehabilitace, fyzioterapie i psychoterapie.
Zdroj: medicalnewstoday.com, nhs.uk