To, že kouření negativně ovlivňuje naše zdraví, je všeobecně známo. Toxiny obsažené v tabáku škodí většině našich orgánů, včetně toho největšího – kůže. Pokožka dlouholetých kuřáků vykazuje řadu znaků předčasného stárnutí, včetně zvýšené tvorby vrásek. Proč tomu tak je? A proč se vždy vyplatí s kouřením přestat?
Proč kouření přispívá ke vzniku vrásek?
Kouření způsobuje zúžení cév, což omezuje přísun kyslíku a životně důležitých živin k buňkám pokožky. Lidé, kteří kouří, mají také tendenci mít nižší hladinu kolagenu a elastinu. Podle výzkumů kouření totiž způsobuje rozpad kolagenových a elastinových vláken v kůži.
Když se hladina kolagenu a elastinu sníží, je pravděpodobnější, že pokožka bude povislá, zvrásní se a ztratí pevnost. Navíc kouření může také snížit vlhkost pokožky, což může způsobit snadnější vznik vrásek nebo jejich větší viditelnost.
Obecně též platí, že vrásky, které jsou způsobené kouřením, mají tendenci se objevovat dříve než vrásky způsobené typickým stárnutím. Souvislost mezi výraznými vráskami a kouřením se podle studií zdá být obzvláště patrná, pokud lidé vykouří více než 40 krabiček cigaret ročně.
Zmizí vrásky způsobené kouřením, když přestanu kouřit?
Kouření brání tvorbě kolagenu, ale tento účinek může být pouze dočasný. Malá studie z roku 2019 totiž zjistila, že u většiny bývalých kuřáků se čtyři až osm týdnů po ukončení kouření hladina kolagenu v kůži zlepšila. Jiný výzkum prokázal, že po měsíci bez kouření se u sledovaných osob zlepšila též hyperpigmentace, která s kouřením rovněž úzce souvisí.
I když není dostatek důkazů, aby bylo možné s konečnou platností říci, že zanechání kouření zvrátí poškození pleti, zdá se, že alespoň několik aspektů zdravé pleti se může „odrazit ode dna“. I když zanechání kouření zcela nezvrátí vznik vrásek způsobených kouřením, zvýšený obsah kolagenu může způsobit, že vrásky budou méně viditelné.
Jak jinak lze zvrátit následky kouření?
Přestat kouřit má zdraví vždy pozitivní účinky. Můžete ale podniknout i další kroky, které vaší pleti prospějí.
- Jíst vyváženou stravu – strava bohatá na vitamíny a minerály může pomoci obnovit, posílit a chránit vaši pokožku. Pití dostatečného množství vody a minimalizace konzumace alkoholu a kofeinu také pomůže vaší pleti udržet vlhkost.
- Dostatek pohybu – pravidelné mírné cvičení zvyšuje průtok krve a může zvýšit přirozenou produkci antioxidantů ve vašem těle, což pomáhá chránit buňky, včetně těch kožních.
- Dobrý spánek – často se říká „spánkem ke kráse“. Kožní buňky se mohou během spánku samy obnovovat a vaše tělo může během této doby zvýšit produkci kolagenu.
- Používání opalovacího krému – používání opalovacího krému pomáhá chránit vaši pleť před stárnutím a vráskami. Výzkumy naznačují, že pravidelné používání opalovacího krému může dokonce zvrátit vznik vrásek a slunečních skvrn.
- Pravidelná péče o pleť – obecně platí, že pravidelné čištění a hydratace pleti pomáhají udržovat ji zdravou. Pravidelný jemný peeling pomůže odstranit odumřelé buňky kůže a napomůže lepšímu vstřebávání sér. Retinol, vitamín C a další aktivní látky mohou pomoci redukovat vrásky a rozjasnit pleť.
- Ošetření pleti v ordinaci – ošetření, jako je mikrojehličkování či laserový resurfacing, může pomoci zlepšit strukturu pleti a snížit výskyt vrásek.
Zdroj: health.clevelandclinic.org, medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, tobaccoinduceddiseases.org, journals.lww.com