Když vaše tělo postrádá minerály, dá to najevo hned několika jasnými signály. Mezi nepostradatelné složky ve stravě patří také hořčík, který se stará o správnou funkci nervů a svalů. Díky němu je jednoduše uvolňována energie z glukózy a vaše tělo je tak vybaveno dobru náladou, psychickou stabilitou a lépe zvládá běžné denní úkony.
Slabé a nekvalitní kosti
Při skládání jídelníčku se snažte využít různé potraviny, aby byl příjem prospěšných látek rozmanitý. V těle jsou všechny látky provázány a vzájemně na sebe působí. Není proto divu, že při nízkých dávkách hořčíku nebude váš metabolismus schopný pracovat s vitamínem D a K naplno. I když je budete přijímat, přijdou vniveč. To může nakonec vést k oslabení kostí a snížení vápníku v krvi.
Mladí lidé do třiceti let by optimálně měli přijmout 310-400 mg hořčíku denně. U starších jedinců dávka stoupá na 420 g. Na doplňky stravy spoléhejte jen krátkodobě a raději konzumujte více ořechů, listové zeleniny a ryb.
Astmatické záchvaty
Jakmile je vápník v nesprávné hladině, usazuje se v okolí plic. Tam ovšem působí v podobě ztíženého dýchání. Pacienti se pak častěji zadýchají i při běžných činnostech. V extrémních případech takový proces vede až k astmatu, kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Zvýšením hořčíku pomůžete vápníku, aby se v těle choval přirozeně.
Vysoký krevní tlak
Srdce je vedle mozku jedním z nejdůležitějších orgánů, který vyžaduje pravidelný příjem vitamínů a minerálů. Jakmile se mu nedostává dostatečné množství hořčíku, může až nebezpečně stoupat váš krevní tlak. Ten je sice jen nepříjemný, ale z dlouhodobého hlediska zvyšuje pravděpodobnost srdečních příhod.
Rizikem je kromě vysokého tlaku také nepravidelný srdeční tep. Ten jen nebezpečný obzvlášť kvůli své nepředvídatelnosti. Svému nositeli tak způsobuje mdloby, tlak na hrudi, točení hlavy nebo dušnost.
Zdroje: Healthline.com