Kvasinkové infekce postihují mnoho částí našeho těla. Kde všude nás mohou potrápit?

Možná si myslíte, že kvasinkové infekce se vyskytují pouze „tam dole“, ale není tomu tak. Kvasinky milují vlhké a teplé prostředí, takže hned několik oblastí našeho těla je pro jejich množení více než ideálním místem.

Jak kvasinková infekce vzniká?

Každý člověk má na kůži a uvnitř trávicího traktu malé množství kvasinek. Zdravý imunitní systém, především určité bakterie, pak brání tomu, aby se tyto kvasinky vymkly kontrole. Ke kvasinkovým infekcím dochází, když tyto bakterie neplní nebo nemohou plnit svou úlohu. Typickým příkladem je, když jsme nemocní a potřebujeme antibiotika. Ty mohou zabít bakterie a umožnit kvasinkám, aby se přemnožily.

Nesprchování se po tréninku nebo nošení přiléhavého oblečení, které udržuje vlhkost blízko těla, může rovněž vést ke vzniku kvasinkové infekce. Vzhledem ke skutečnosti, že kvasinky se živí cukrem, jsou k těmto infekcím náchylnější lidé s cukrovkou nebo obecně s vysokou hladinou cukru v krvi. Kvasinky se mohou zabydlet kdekoli na našem těle, bez ohledu na věk nebo pohlaví.

Ústa

Moučnivka je kvasinková infekce postihující sliznici úst, jazyka a rtů. Projevuje se bílými skvrnami na jazyku a vnitřní straně úst. Podle studií je tento druh infekce nejčastější u kojenců. Ti následně mohou infekci přenést na matku, které způsobí bolestivou kvasinkovou infekci bradavek.

Moučnivkou ale mohou onemocnět i dospělí, zejména lidé, kteří kouří, nosí zubní protézy, užívají antibiotika či steroidy nebo mají oslabený imunitní systém. Příznaky infekce se liší, dospělé v ústech trápí krvácivé vředy podobné aftám.

V neposlední řadě může kvasinková infekce postihnout též hrdlo a jícen, což způsobí bolestivé polykání. Je také možné dostat kvasinkovou infekci zvanou angulární cheilitida, která způsobuje drobné prasklinky v koutcích úst. Standardní léčbou jsou perorální antimykotika.

Kůže

Vysoké teploty, vlhkost a vystavení slunci mohou způsobit, že se kvasinky na naší kůži vymknou kontrole. Pityriasis versicolor je jedním z příkladů kvasinkové infekce, která způsobuje změnu barvy kůže. V závislosti na typu a barvě kůže se u lidí trpících touto infekcí objevují bělavé, růžové nebo červenohnědé skvrny, obvykle na šíji, na zádech, břiše a v podkolení.

Pravděpodobnost vzniku této kvasinkové infekce je vyšší, pokud máte mastnou pokožku a hodně se potíte. Stejné rizikové faktory mohou způsobit i kvasinkovou infekci na obličeji. Mezi příznaky patří červená, někdy svědivá a bolestivá vyrážka, která se podobá akné.

Můžete mít také suché a šupinaté skvrny, ze kterých vytéká hnis. Příznakem kožní kvasinkové infekce u mužů mohou být rovněž svědící vousy. Kůže je poněkud široký pojem, v závislosti na konkrétní části, která je infikována, se infekce léčí antimykotickými krémy, mastmi či mýdly. U závažnějších infekcí se podávají též perorální antimykotické léky.

Kožní záhyby

Kožní kvasinkové infekce se mohou vyskytnout kdekoli na kůži, obzvláště časté jsou v místech, kde se naše kůže o sebe tře, například v podpaží, pod prsy či na vnitřní straně stehen.  

Lidé trpící obezitou nebo lidé se slabým imunitním systémem jsou náchylnější k zánětlivému onemocnění kůže zvanému intertrigo, které často vede ke kvasinkovým infekcím na kůži.

Tření kůže o sebe v kombinaci s potem zachyceným v kožních záhybech vytváří ideální prostředí pro množení kvasinek. K léčbě kvasinkových infekcí v kožních záhybech můžete použít lokální antimykotické krémy, masti nebo pudry.

Pokožka hlavy

Kvasinková infekce vlasové pokožky způsobuje svědivou vyrážku a bílé šupinky. Z tohoto důvodu si tak lidé mohou infekci poměrně snadno splést s lupy nebo i lupénkou. Mohou se také objevit pupínky naplněné tekutinou a vypadávání vlasů.

K léčbě kvasinkových infekcí pokožky hlavy se používají antimykotické šampony, pěny a masti. Riziko budoucích infekcí můžete snížit tím, že se budete vyhýbat uléhání do postele s mokrými vlasy, budete udržovat pokožku hlavy čistou a suchou a omezíte nošení pokrývek hlavy.

Prsty na nohou.
zdroj: unsplash.com

Nehty a prsty na nohou

Kvasinkové infekce nehtů, jako je onychomykóza, způsobují, že nehty na nohou, méně často i nehty na rukou, zesilují, praskají a žloutnou nebo hnědnou. Nehet se může dokonce odtrhnout od nehtového lůžka, rozpadnout se na kousky a odpadnout.

Další kvasinkovou infekcí je atletická noha, která způsobuje svědivou a pálivou vyrážku mezi prsty. Může se také rozšířit na nehty na nohou a způsobit plísňovou infekci nehtů. Kvasinky, které způsobují atletickou nohu, se často vyskytují ve vlhkých prostorách, jako jsou sprchy, bazény a šatny v tělocvičnách.

Můžete se také nakazit sdílením ručníků, bot nebo oblečení s někým, kdo je nakažený. Kvasinkové infekce nehtů se obtížně léčí a často se vracejí. Antimykotické přípravky je často nutné používat po dobu několika měsíců.

Genitálie

Kvasinky přirozeně žijí uvnitř pochvy, což je podle výzkumů hlavní důvod, proč jsou vaginální kvasinkové infekce tak časté. Kvasinky však mohou nekontrolovaně růst i na penisu. Kvasinky se množí zejména ve vlhké a teplé oblasti pod předkožkou. Oba typy genitálních kvasinkových infekcí mohou způsobovat pálení, svědění, bílý výtok a bolestivé močení.

Na kvasinkové infekce genitálií často účinně působí volně prodejné antimykotické krémy, ale pokud infekce přetrvává, měli byste navštívit lékaře. Možná budete potřebovat silnější antimykotický krém nebo perorální lék na předpis. Je také možné, že máte pohlavně přenosnou infekci, která vyžaduje jinou léčbu.

Hýždě

Nošení plen nebo i nevhodného spodního prádla může způsobit kvasinkové infekce v oblasti hýždí. Obvykle se projevují jako vyvýšená, červená vyrážka s pupínky naplněnými tekutinou.

Anální kvasinkové infekce vznikají, když se kvasinky, které žijí ve střevech, dostanou do konečníku. Genitální kvasinková infekce se může rovněž rozšířit i do konečníku a naopak. K léčbě se používají antimykotické krémy, masti nebo čípky.

Zdroj: healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, dermnetnz.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu