Naše krev je přirozeně schopna v případě zranění zastavit svůj nepřetržitý tok tím, že vytvoří sraženinu, která zabrání krvi uniknout tam, kam nemá. Krevní sraženiny vznikají též při zpomalení nebo zastavení průtoku krve. Dlouhodobé sezení v klidu může ovlivnit krevní oběh a vést ke vzniku krevních sraženin. Let letadlem, podle studií zejména ten trvající čtyři hodiny nebo déle, může být rizikovým faktorem. Naštěstí existuje několik opatření, která vám mohou pomoci pravděpodobnost vzniku krevních sraženin snížit.
Před letem
Pokud máte možnost vybrat si při nákupu letenky sedadlo, vyberte si sedadlo do uličky nebo u nouzového východu s větším prostorem pro nohy. To vám umožní se během letu lépe protáhnout a pohybovat. Zvážit můžete též kompresní punčochy.
Na základě zdravotní anamnézy vám může váš lékař doporučit i další případné postupy ke snížení rizika. Mezi ně patří zejména podání léku na ředění krve, a to buď perorálně, nebo injekčně, jednu až dvě hodiny před letem.
Během letu
Během letu se snažte co nejvíce pohybovat a zůstat hydratovaní. Každou hodinu se několik minut procházejte uličkou a v mezidobě provádějte na sedadle cviky, které vám pomohou rozproudit krev:
- Posouvejte nohy po podlaze sem a tam, abyste si protáhli stehenní svaly.
- Střídavě pohupujte chodidly a tlačte paty a špičky do země, protáhnete tak lýtkové svaly.
- Střídavě skrčujte a roztahujte prsty na nohou.
Na palubu si můžete vzít také tenisový nebo masážní míček, kterým si můžete masírovat svaly na nohou. V neposlední řadě se vyhněte křížení nohou, které může snížit krevní oběh, a necestujte v příliš těsném a upnutém oblečení.
Jaké jsou příznaky krevní sraženiny?
Mezi možné příznaky patří zejména:
- bolest, křeče nebo citlivost nohou
- otok kotníku nebo lýtka, obvykle pouze na jedné noze
- namodralá nebo načervenalá skvrna na kůži na noze
- kůže, která je na dotek teplejší než zbytek nohy
Nicméně je též možné mít krevní sraženinu a nemít žádné příznaky. Se vznikem krevních sraženin jsou následně spojeny další závažné zdravotní komplikace, zejména plicní embolie a hluboká žilní trombóza.
Rizikové faktory vzniku krevních sraženin
Riziko vzniku krevních sraženin může kromě vlastní několikahodinové cesty letadlem zvyšovat i mnoho dalších faktorů, například:
- osobní anamnéza krevních sraženin nebo krevní sraženiny v rodinné anamnéze
- osobní nebo rodinná anamnéza genetické poruchy srážlivosti krve, jako je například Leidenská mutace faktoru V
- věk 40 let a více
- kouření
- obezita
- užívání antikoncepce
- hormonální substituční léčba
- podstoupení chirurgického zákroku v posledních třech měsících
- poškození žil v důsledku úrazu
- těhotenství nebo cestování v šestinedělí
- noha v sádře
Zdroj: thrombosis.org, ncbi.nlm.nih.gov, medicalnewstoday.com