Nadcházející letní měsíce jsou dobou, kdy mnohem více lidí vyráží na výlety či dovolenou do přírody. Bohužel se tyto aktivity někdy neobejdou bez nejrůznějších menších či větších poranění, která si během nich přivodíme. V každém případě nezapomeňte na to, že ať již vyrazíte pěšky či na kole kamkoli, vyplatí se přibalit si do batohu alespoň několik lepenek či dezinfekci. Koupit se dají i speciální cestovní lékárničky.
Odřeniny a škrábance
I obyčejná procházka či jízda na kole může skončit pádem a s ním spojenými odřeninami a škrábanci. Nejdůležitější v takovém případě je co nejdříve ránu vyčistit. Pokud s sebou nemáte například septonex či jinou dezinfekci, použijte pitnou vodu z vaší lahve. Zásadně se nedoporučuje čistit rány vodou z potoka či rybníka, mohli byste si totiž do rány zanést nejrůznější bakterie. Následně je vhodné ránu přelepit či převázat, aby se do ní případně nedoslali další nečistoty. Jestliže nemáte obinadlo, použijte alespoň čistý kapesník.
Podvrtnutý kotník
Velmi často se stává, že na nerovném přírodním terénu uklouznete a výsledkem je bolavý kotník. Nemusí se při tom jednat jen o výlet do hor, ale podvrtnout kotník si lze velmi snadno například i během hraní fotbalu v kempu. Zdravotníci někdy doporučují v souvislosti s ošetřením bolavého kotníku metodu s anglickou zkratkou RICE neboli rest (odpočinek), ice (led), compression (kompres, zafixování) a elevation (zvednutí). Nezapomeňte na to, že například na túru v horách je vždy vhodné vyrazit v kotníčkových botách, které jsou účinnou prevencí právě před rizikem podvrtnutí nohy. Z tohoto důvodu se tak můžete setkat i se zkratkou PRICE, kdy první písmeno je odhozeno od protection (ochrana).
Puchýře
Před tím, než na několikakilometrový výlet vyrazíte v nových botách, je samozřejmě důležité boty pořádně vyzkoušet a „vyšlápnout“. Nicméně i tak se může stát, že vlivem horka či schnuté ponožky se vám na patě, chodidle či prstech objeví nepříjemný puchýř. Puchýře, především ty menší, se nedoporučuje propichovat, vhodnější je přelepit je náplastí či speciálními polštářky určenými právě na puchýře. Pokud už ke strhnutí puchýře došlo, místo je vhodné vydezinfikovat a teprve poté přelepit. Jestliže je puchýř tak velký, že ho propíchnout musíte, měli byste k tomu použít sterilní jehlu.
Bodnutí hmyzem
Příroda je bohužel plná hmyzu, jako jsou komáři, ovádi, vosy či klíšťata. Kvalitní repelent by tak ve vaší výbavě do přírody nikdy neměl chybět. Kromě toho se v případě bodnutí hmyzem osvědčuje místo co nejdříve ochladit a následně použít přípravky, jako je tea tree oil či speciální gely určené k ošetření po bodnutí hmyzem.
Zdroj: firsteditionfirstaid.ca, tarasportrafting.com