Letní počasí může poměrně snadno proměnit naše nohy „v konve“. Často to „svádíme“ na přílišné teplo, dlouhé cestování, špatnou obuv či to, že jsme byli mnoho hodin na nohou. K otokům obecně nejvíce dochází v okolí kotníků. Co nám může v případě potřeby ulevit?
Dejte si nohy nahoru
Gravitace nikdy nepřestává působit, stačí ji jen správně využít. Zvednutí nohou nad úroveň srdce pomáhá lépe odvádět nahromaděnou tekutinu z dolních končetin. V podstatě tak ulevíte svému oběhovému systému tím, že necháte pracovat gravitaci. Stačí si podepřít nohy polštáři, knihami nebo čímkoli jiným, co máte po ruce. Nohy si můžete podložit nejen během dne, ale i v noci během spánku. Pomoci mohou i různé jógové pozice, například ležení na podlaze se zvednutýma nohama přitisknutýma ke zdi.
Pochutnejte si na hořké čokoládě, mandlích či banánu
Zadržování vody a doprovodné otoky mohou být známkou nedostatku hořčíku. V takovém případě by přidání potravin bohatých na hořčík mohlo být „chutným řešením“ problému. Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří ořechy a semínka, luštěniny, celozrnné produkty, zelená zelenina i hořká čokoláda. Naopak omezte příjem soli a sacharidů.
Rovněž nedostatek draslíku může přispívat k vysokému krevnímu tlaku a zadržování vody. Mezi potraviny bohaté na draslík patří sladké brambory, banány, losos, bílé fazole či pistácie.
Ponořte se do chladné koupele s epsomskou solí
Epsomská sůl neboli síran hořečnatý může ulevit nejen při bolesti svalů. Pomůže také snížit otok a zánět. Zkuste na 15-20 minut vaše nohy ponořit do chladné koupele s epsomskou solí.
Zvyšte příjem tekutin
Jedním z nejjednodušších řešení problému se zadržováním tekutin je více pít. Vaše tělo přirozeně zadržuje tekutiny, pokud cítí, že vám docházejí, a toto zadržování může vést k otokům. Pití většího množství vody může také pomoci vyplavit přebytečný sodík a další odpadní látky z vašeho těla.
Hýbejte se
Pokud dlouho sedíte nebo stojíte na jednom místě, může to vést k otokům nohou. Snažte se každou hodinu trochu hýbat, i kdyby to mělo být jen kolečko kolem kanceláře či pouhé ohýbání kolen a kotníků. Hojně doporučovanými aktivitami jsou chůze a plavání.
Namasírujte si chodidla
Rovněž masáž může být skvělým pomocníkem při otocích nohou. Masírujte si, nebo si případně nechte někým namasírovat, chodidla. Může to pomoci odvést tekutinu z dané oblasti a snížit otok.
Zkuste kompresní ponožky
Kompresní ponožky jemně stlačují končetiny, a podporují tak lepší krevní oběh. To pomáhá zabránit hromadění tekutiny v kotnících a chodidlech, což minimalizuje otoky a bolest. Ponožky jsou k dostání v různých gramážích, od lehkých přes středně těžké až po těžší. Obvykle se doporučuje začít s lehkými ponožkami a dát si při výběru pozor na to, aby nebyly pro vaše tělo příliš těsné.
Zdroj: verywellhealth.com, ods.od.nih.gov, my.clevelandclinic.org