Někteří lidé příznaky ztráty sluchu ignorují nebo je přičítají stárnutí a prostě s nimi žijí. Ztráta sluchu však může ovlivnit náš život mnoha způsoby, včetně zvýšení rizika kognitivních problémů, jako je i demence.
Souvislost mezi ztrátou sluchu a demencí
Částečná či celková ztráta sluchu související s věkem je častým problémem mnoha starších dospělých. O tom, že toto omezení negativně ovlivňuje jejich každodenní život, nikdo nepochybuje. Co ale mnoho z nás pravděpodobně překvapí, je skutečnost, že podle studií stojí ztráta sluchu za 8 % případů demence.
Příčina této souvislosti je nejasná. Obecně se ví, že potíže se sluchem vedou k tomu, že se řada lidí stáhne do ústraní a méně se účastní nejrůznějších aktivit. V důsledku toho se člověk stává méně společenským a méně angažovaným.
Tento nedostatek stimulace má ale značně negativní vliv na nervové dráhy a paměť. Proto může být izolace či sebeizolace pro starší osoby tak nebezpečná.
Jak zlepšit zdraví svého mozku?
S přibývajícím věkem, i když ztrátou sluchu netrpíme, mají naše kognitivní schopnosti tendenci přirozeně klesat. Naštěstí existují věci, které můžeme udělat, abychom snížili závažnost tohoto poklesu a dosáhli drobných zlepšení.
Udržujte svou mysl aktivní
Učit se můžeme po celý život, bez ohledu na to, jak daleko „jsme to dotáhli“ ve škole. Výzkumy ukazují, že pokud si dokážeme udržet úroveň čtení nebo gramotnosti na úrovni 9. třídy základní školy po celý život, pomůže nám to udržet mysl aktivní. Můžete se také věnovat koníčkům, které vám pomohou udržet si znalosti nebo vás postaví před nové výzvy.
Příkladem může být hraní stolních her, učení se cizímu jazyku či hra na hudební nástroj. Jakákoli nová činnost, která vás nutí učit se a zlepšovat své dovednosti, rozvíjí v mozku nová nervová spojení. Tato nová zdravá nervová spojení mohou pomoci obejít případné poškození mozku spojené s demencí nebo Alzheimerovou chorobou..
Udržujte si dobrou sociální síť
Rovněž sociální vazby pomáhají udržovat náš mozek zdravý i ve vyšším věku. Proto je důležité udržovat dobré vztahy s přáteli a rodinou. Pokud jste neustále zapojeni do konverzace a máte kolem sebe hodně lidí, bude mít tato stimulace pozitivní vliv na zdraví vašeho mozku.
Pravidelně cvičte
Cvičení, zejména kardiovaskulární, chrání i váš mozek. Obecně se doporučuje věnovat se alespoň 30 minutám kardiovaskulárního cvičení, například chůzi ve svižném tempu, alespoň pět dní v týdnu.
Držte se středomořské stravy
Zdraví mozku prospívá také správné stravování, obecně je hojně doporučována středomořská dieta. Ta se zaměřuje na konzumaci velkého množství zeleniny a ovoce spolu s luštěninami, rybami, olivovým olejem, ořechy a semínky. Tento typ stravy je nejen dobrý pro vaše srdce, ale je také prospěšný pro váš mozek.
Mění ztráta sluchu náš mozek?
Existují studie, které naznačují, že ztráta sluchu má vliv na funkci mozku. Může mít za následek změnu struktury mozku, což přímo zvyšuje riziko kognitivních poruch a demence.
Další možností je, že ztráta sluchu může vyžadovat tolik dodatečné pozornosti a úsilí k dekódování významu slov a zvuků, že zabírá zbývající kapacitu mozku potřebnou ke zpracování skutečného významu zpráv.
Pozor na pasivitu
Máte-li podezření, že jste ztrátou sluchu ohroženi, je vhodné poradit se se svým lékařem a požádat ho o vyšetření. Pokud určitou ztrátou sluchu trpíte a lékař vám nabídne řešení, jako jsou například naslouchátka, vyzkoušejte je.
Pokud budete čekat příliš dlouho a objeví se u vás problémy s pamětí, bude pro vás následně mnohem obtížnější naučit se tato zařízení používat. Nejlepší je zvyknout si na ně, dokud je mysl ještě bystrá, abyste mohli zlepšit kvalitu svého života.
Zdroj: healthyhearing.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, thelancet.com, alzdiscovery.org