Lupénka: Nepříjemné onemocnění, kterého se lidé často mylně obávají

Lupénka neboli psoriáza je onemocnění, které se objevuje na různých místech na kůži, ale kromě kůže může postihnout i nehty či klouby. Kromě fyzických problémů přináší tato nemoc pacientům mnoho problémů psychických a sociálních, neboť bohužel poměrně mnoho lidí má o lupénce poněkud zkreslené informace. Pod jejich vlivem se například lidem s lupénkou podvědomě vyhýbají, aby se nenakazili. To ale není možné. Jaké základní informace bychom my všichni měli o této nemoci vědět?

Lupénka není nakažlivá

Jak jsme již uvedli výše, mnoho lidí se mylně domnívá, že při kontaktu s nemocným člověkem se mohou lupénkou nakazit, a z tohoto důvodu se tak lidem s touto nemocí vyhýbají, někdy se jih bohužel až „štítí“. Lupénku ale nelze nikterak chytit, ani při velmi intimním kontaktu s postiženou osobou. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém reaguje nepřiměřeně a produkuje příliš mnoho kožních buněk.

Lupénka není důsledkem špatné hygieny

Další velmi rozšířený omyl, který v populaci stále přežívá, je ten, že při pohledu na člověka s lupénkou mají někteří lidé pochybnosti o tom, zda dodržuje základní hygienická pravidla. Lupénka ale vůbec neznamená, že hygiena daného člověka je špatná. Spíše naopak, lidé s lupénkou mají tendenci být v péči o sebe úzkostliví, protože kůže je tak bolestivá a šupinatá, že vyžaduje neustálou péči.

Lupénka neznamená jen problémy se suchou kůží

Běžná obměna kožních buněk trvá přibližně 28 dní, u lupénky je to ale mnohem kratší dobu, jen 4-5 dní. To způsobuje, že se buňky hromadí do šupinovitých útvarů. Kromě toho ale dochází též k tomu, že se mění i krevní cévy a přibližují se k povrchu. To způsobuje, že místa krvácejí, jsou červená a bolestivá. V těžších případech může lupénka způsobit praskání kůže.

Vliv onemocnění na kůži je nejviditelnější, ale lupénka se neprojevuje jen na kůži. Podle studie publikované v časopise British Medical Journal se odhaduje, že 6-42 % lidí s lupénkou trpí také psoriatickou artritidou, která postihuje klouby, především kolena a další klouby na rukou a nohou. Vzhledem k tomu, že onemocnění je první pohled velmi viditelné, trpí mnoho pacientů rovněž úzkostmi, depresemi a nízkým sebevědomím.

Onemocnění nepostihuje jen dospělé

Ačkoli se lupénka nejčastěji vyskytuje u dospělých, obecně se zdá, že existují dva „vrcholy nástupu“, a to od konce dospívání do začátku 30. roku života a mezi 50. a 60. rokem života. Může se ale vyskytnout i u dětí a vzácně též u kojenců.

Lupénka není typ ekzému

Mnoho laiků poměrně pochopitelně nedokáže vždy lupénku odlišit od dalšího velmi běžného kožního problému, jako je ekzém. Dermatologické příznaky jsou v některých případech totiž velmi podobné. Příčina problémů je ale zcela odlišná. Ekzém je často založen na alergické reakci a je častější u malých dětí, někdy s věkem vymizí, a objevuje se primárně na jiných částech těla. Zatímco ekzém se obvykle objevuje na vnitřní straně loktů a kolen, lupénka se častěji objevuje na jejich vnější straně a také na pokožce hlavy.

Zdroj: healthline.com, ard.bmj.com, jamanetwork.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu