Malá Leila přežila leukémii, u níž se lékaři domnívali, že je nevyléčitelná: jak?

Dítě, kterému lékaři nedávali šanci na dlouhý život, se z leukémie uzdravilo. O tomto typu leukémie se navíc hovořilo jako o nevyléčitelném onemocnění. O to větší je to zázrak. Jednoroční Leila z Velké Británie byla podrobena experimentální léčbě poté, co u ní selhaly všechny ostatní známé terapie. Dítě bylo zachráněno léčbou speciálně navržených imunitních buněk.

Odtajněno: molekulární technika buněk

Jedná se o ošetření buněk, které jsou geneticky zpracovány tak, že se T-buňky přidají k novým genům a poté se připraví na antileukémii. Když se tato možnost experimentální léčby objevila, Leilina rodina příliš dlouze nepřemýšlela a byla odhodlána k tomu, že Leila tuto terapii podstoupí.

Ono prakticky ani jiné východisko nebylo a rodiče nechtěli zůstat stát se založenýma rukama a nedělat nic. Chtěli své dítě logicky zachránit, což se jim v finále nakonec povedlo.

Technologie při modifikaci buněk zvaná TALEN neboli metoda „molekulárních nůžek“, je technikou, která Leilu před prohrou se zákeřnou leukémií zachránila. Děje se tak na velmi složitých procesech, ale základním principem je, že se přeprogramují geny, které mají za cíl zlikvidovat pouze leukemické buňky.

Je šance i pro jiné děti?

V praxi to znamená jediné – „Máme novou možnost pro děti, jako je Leila“, nechal se slyšet lékař z vedoucího týmu. Ten koneckonců přispěl i k tomu, že je Leila naživu. Nicméně úplně vyhráno ještě nemá. Ačkoliv se to považuje v medicíně za velký krok dopředu, nikdo přesně neodhadne, zda tato metoda, bude stejně úspěšná u všech dětí (jako je tomu v případě malé Leily).

Sám to potvrdil i otec dívky Ashley Richards: „Nyní je jí dobře, ale nikdo do budoucna neví, co bude dál.“ Nicméně se shodneme na tom, že člověk by měl žít přítomností a užívat si života, dokud je zdravý. Leila je odvážná holčička, díky níž se možná uzdraví i další děti.

Zdroj: cuisineandhealth.com

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu