Jakmile se na těle objeví vyrážka, je těžké zjistit, odkud proudí její příčina. Může to být pouze změna pracího prášku, svědivý svetr nebo v tom horším případě může jít o alergickou reakci nebo kožní onemocnění – jako je ekzém nebo lupenka.
Dva roky muži trvalo, než navštívil lékaře
29letý muž navštívil dermatologickou kliniku kvůli neustálému svědění své zanícené a šupinaté vyrážky na zádech. S touto vyrážkou žil celé dva roky, až nyní se odhodlal navštívit odborníky.
První věc, kterou lékaři dělají, je seznámení se s pacientovou dřívější anamnézou. Jeho ošetřující lékař zjistil, že tento muž trpěl ekzémem už jako dítě, kterého doprovázely sezónní alergie. Vzhledem k tomu, že žádné léky nebral, vyrážku z léků lékař vyloučil.
Vyrážka byla fialová a odlupovala se
Na pohled bylo více jak 90 procent jeho těla zanícené, byla to jedna velká, fialově zbarvená plocha, kterou doplňovala šupinatá místa. Tyto příznaky ve většině případů poukazují na možné diagnózy, kterými může být:
- erytrodermická psoriáza (je to zánětlivá forma psoriázy),
- seboreická dermatitida (často postihuje vlasovou pokožku),
- pityriasis rubra pilaris (skupina vzácných onemocnění, které způsobují červené šupinaté skvrny, které se šíří po celém těle).
Erytrodermickou diagnózu vystřídala diagnóza HIV
Po biopsii kůže ze dvou míst na zádech muže jeho lékař dospěl k závěru, že se jedná o erytrodermickou diagnózu. Tento vzácný typ stavu kůže postihuje pouhá 3 procenta lidí léčících se s psoriázou. Jsou případy, kdy si postižený může stěžovat na silné bolesti a svědění. Při tomto onemocnění může také dojít ke ztrátě bílkovin a tekutin, což ovlivňuje schopnost těla regulovat teplotu.
Jelikož naše kůže většinou odhaluje nějakou systémovou nemoc, kterou jen tak nezjistíme, provedl lékař tohoto muže ještě další vyšetření a zkoumání, jako jsou infekce, alkoholismus, silné spáleniny od slunce nebo emoční stres.
Co pacienta i lékaře samotného šokovalo, byl test pozitivní na HIV. Pacient okamžitě dostal antiretrovirové léky, které zastavují progresi HIV, a lokální kortikosteroid k léčbě vyrážky samotné. Po třech měsících se mu jeho kůže vrátila do původního stavu.
HIV/AIDS
Syndrom získané imunodeficience (AIDS) je chronický, potenciálně život ohrožující stav způsobený virem lidské imunodeficience (HIV). Poškozením imunitního systému HIV narušuje schopnost těla bojovat s infekcemi a nemocemi.
HIV je pohlavně přenosná infekce (STI). Může se také šířit kontaktem s infikovanou krví nebo z matky na dítě během těhotenství, porodu nebo kojení. Bez léků může trvat roky, než HIV oslabí váš imunitní systém do té míry, že máte AIDS.
Na HIV/AIDS neexistuje žádný lék, ale některé léky mohou dramaticky zpomalit progresi onemocnění. Tyto léky snížily úmrtí na AIDS v mnoha rozvinutých zemích.
Příznaky:
Příznaky se liší v závislosti na fázi postupující infekce. U některých lidí nakažených virem HIV se během dvou až čtyř týdnů po vstupu viru do těla objeví chřipková nemoc. Toto onemocnění, známé jako primární (akutní) infekce HIV, může trvat několik týdnů a projevuje se:
- horečkou,
- bolestí hlavy,
- svalů a kloubů,
- vyrážkou,
- průjmem,
- ztrátou váhy,
- kašlem,
- pocením,
- bolestí v krku,
- v ústech se tvoří bolestivé vředy,
- lymfatické žlázy jsou oteklé.
Zpočátku si těchto příznaků člověk vůbec nemusí všimnout, čím více infekce postupuje do těla, tím jsou symptomy zřetelnější.
Zdroj: medicalnewstoday, WikiSkripta | zdroj foto: WikiMedia, CC