Alergie na materiály jsou zcela běžné. Někteří lidé nesnesou latex, jiní různé druhy kovů, a pak tu jsou také ti, kteří nesnesou zubní náhrady. Jestliže se u vás takové obtíže projeví, stačí kontaktovat svého zubaře. Nejde totiž o nic výjimečného a s podobnými komplikacemi se setkávají velice často. Jak ale alergii poznáte?
Projevy alergie na zubní náhradu
Prvním varovným signálem by mělo být nepřirozené svědění na dásních. Poté se přidává ještě vyrážka, která se může výrazně rozšířit, pokud na ni nebudete brát zřetel. Jakmile se tyto příznaky objeví, protézu raději odložte, než se vydáte ke svému zubaři. Alergická reakce se totiž může při přehlížení stupňovat.
Různé druhy materiálů
Nejčastějším problémem bývá pryž, ze kterého je protéza vyrobená. Dále akrylové doplňky a barvy, které slouží k tomu, aby zubní náhrada vypadala realisticky. Důvodem k alergii ale může být také nikl nebo další kovy, které se v protézách nacházejí, aby všechny kousky držely pevně pohromadě.
Jakmile navštívíte svého zubaře, bude vám doporučeno, abyste vyzkoušeli jinou zubní náhradu. Vylučovací metodou poté dospějete k závěru, která ze složek vás mohla dráždit. Poté si vyberete protézu, která k vašim dásním i rtům bude citlivější.
Pokud víte, že vaše kůže v minulosti přehnaně reagovala na některé druhy šperků nebo jiné materiály, neváhejte zubaře upozornit ještě před tím, než zubní náhradu nechá vyhotovit.
Když protéza nesedí na svém místě
V mnoha případech se ale stává, že jsou pacienti přesvědčeni o alergii na protézu, i když jde o zcela jiný problém. Pokud je zubní náhrada špatně vyhotovená, může docházet k tření, které poté taktéž způsobuje vyrážky. Každý kousek by proto měl odpovídat konturám vašich úst a dásní. Jestliže tomu tak není, může tato skutečnost vést až k zánětu. Vybírejte proto kvalitní zubaře, u kterých si budete jisti kvalitou odvedené práce. Sledujte také, zdali se vyrážka objevuje na jednom místě nebo po celých ústech.
Zdroj: Drchristophermoore.ca