Mužská menopauza aneb co tuto kuriozitu způsobuje?

U některých mužů se po dosažení konce 40. až počátku 50. roku rozvine deprese, ztráta sexuální touhy, erektilní dysfunkce a další fyzické a emoční příznaky. Také se jim změní nálada, jsou podráždění, ztratí svalovou hmotu a naroste jim „bříško a prsa“.

To vše způsobí, že mají méně energie, problémy se spánkem, špatně se koncentrují a paměť začíná pokulhávat. Tohle všechno jsou příznaky mužské menopauzy.

Mužská menopauza

Někdy se jí říká andropauza je termín, který se někdy používá v médiích. Toto označení je zavádějící, protože naznačuje, že příznaky jsou výsledkem náhlého poklesu testosteronu ve středním věku, podobně jako u žen v menopauze. To není pravda. I když hladiny testosteronu s věkem mužů klesají, pokles je ve věku od 30 do 40 let stabilní na méně než 2 % ročně, a je nepravděpodobné, že by sám o sobě způsobil nějaké problémy.

Osobní nebo životní styl

Faktory životního stylu nebo psychologické problémy jsou často zodpovědné za mnoho z těchto příznaků. Například erektilní dysfunkce, ztráta libida a výkyvy nálady mohou být výsledkem buď:

  • stresu,
  • deprese,
  • úzkost.

Existují také fyzické příčiny erektilní dysfunkce, jako jsou změny v krevních cévách, které se mohou vyskytnout vedle jakékoli psychologické příčiny. Psychologické problémy obvykle způsobují problémy v práci nebo ve vztazích, rozvod, problémy s penězi nebo starosti se stárnoucími rodiči.

Krize středního věku?

Krize středního věku přichází, když si muži myslí, že dosáhli životní poloviční fáze. A to je prvním znakem mužské menopauzy. Úzkosti nad tím, čeho dosud dosáhli, ať už v pracovním nebo osobním životě, mohou vést k období deprese. Mezi další možné příčiny mužské menopauzy patří:

  • nedostatek spánku,
  • špatná strava,
  • nedostatek cvičení,
  • pití příliš mnoho alkoholu,
  • kouření,
  • nízké sebevědomí.

Hypogonadismus s pozdním nástupem

V některých případech, kdy se zdá, že životní styl nebo psychologické problémy nejsou spouštěčem, mohou být příznaky mužské menopauzy výsledkem hypogonadismu, kdy varlata produkují buď málo, nebo žádné hormony. Hypogonadismus je někdy přítomen od narození, což může způsobit příznaky, jako je opožděná puberta a malá varlata.

Hypogonadismus se také může příležitostně vyvinout později v životě, zejména u mužů, kteří jsou obézní nebo mají cukrovku 2. typu. Toto se označuje jako hypogonadismus s pozdním nástupem a může způsobit příznaky mužské menopauzy.


Co dělat v případě, že máte příznaky?

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, navštivte svého praktického lékaře. Zeptá se na váš pracovní a osobní život, aby zjistil, zda vaše příznaky mohou být způsobeny problémem duševního zdraví, jako je stres nebo úzkost. Pokud na vás působí stres nebo úzkost, můžete začít navštěvovat terapie, jako je například kognitivně behaviorální terapie (CBT). Cvičení a relaxace mohou také pomoci.

Váš praktický lékař může také objednat krevní test k měření hladin testosteronu. Pokud výsledky naznačují, že máte nedostatek testosteronu, můžete být doporučeni endokrinologovi, specialistovi na hormonální problémy.

Zdroj: www.nhs.uk, Healthline

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu