Mýty a polopravdy o lidském zdraví

Podívejme se novýma očima na „pravdy“, které asi všichni o lidském těle víme. Možná není vše takové, jak se zdá být, a my bychom si některé informace měli poopravit.

Hlava a mozek

Používáme pouze 10% kapacity mozku

Často omílané tvrzení, které používají hlavně koučové různých seberozvojových kurzů. Kupodivu to ale pravda není, mozek využíváme téměř naplno.

Mozkové buňky se neobnovují

To si dlouhou dobu mysleli i odborníci, ale výzkumy z posledních let ukázaly, že i mozkové buňky jsou schopny regenerace.

Oči

Nošení brýlí způsobuje další zhoršení zraku

Ačkoli si to hodně lidí myslí, pravda to není. Domněnka se zakládá na zkušenosti, že někdo s relativně malými dioptriemi začne nosit brýle, už nemůže přestat, protože bez nich špatně vidí. Oči si pochopitelně na brýle zvyknou. Ale pokud je někdo se stejným počtem dioptrií nosit nebude, může mít sice pocit, že vidí lépe než prvně jmenovaný, jenže za cenu neustálého namáhání očí a bolestí hlavy.

Ofina do očí způsobuje šilhání

To se stát nemůže, protože šilhání má úplně jiné příčiny. Tou nejčastější je špatná spolupráce mozkových center, která koordinují oční pohyby.

Mrkev zrak zlepšuje

Není to úplně tak jednoduché. Mrkev sice obsahuje beta karoten, z něhož si tělo vyrábí vitamin A, který očím prospívá, ale potřebuje k tomu i další látky z jiných potravin. Bohužel, ani zvýšená konzumace mrkve vám nezaručí, že nebudete muset nosit brýle.

Srdce

Při infarktu je nezbytná pomoc do pár minut

Zbytečně otálet rozhodně není na místě, ale většinou stačí pomoc i v řádu hodin. Naopak v případě mozkové mrtvice jde skutečně o minuty.

Pokud je bolest na hrudi vpravo, o infarkt se nejedná

Pravdou je, že pro infarkt je typická bolest a pálení za hrudní kostí, uprostřed hrudníku, ale bolest může vystřelovat i do stran. Nejlépe infarkt poznáte podle toho, že bolest vznikne náhle a trvá nepřerušovaně pět, deset i více minut.

Výživa a zažívání

Celozrnné pečivo obsahuje méně energie než bílé

Nikoli, má jí zhruba stejně, akorát je zdravější volbou. Díky obsahu vlákniny lépe zasytí a výživově je hodnotnější.

Třtinový cukr je zdravější než bílý

Není. Energie obsahuje stejně a neobsahuje nic navíc, kvůli čemu by měl být zdravější. Mnoho lidí jej ale považuje za chutnější.

Špenát obsahuje spoustu železa

Tak toto je letitý omyl, který vznikl špatným použitím desetinné čárky, špenát nijak zvlášť bohatý na železo není. Ale zdravý je, jelikož je skvělým zdrojem kyseliny listové.

Nápoje

Je potřeba denně vypít alespoň osm velkých sklenic vody

Není tomu tak. Jakkoli je nedostatek tekutin pro lidské tělo škodlivý, jejich přehnaný příjem mu také neprospěje. A právě to se v posledních letech děje – někteří lidé pijí litry tekutin, a přitom nemají žádnou fyzickou námahu, při které by se vypotili. Zbytečně tak přetěžují ledviny a zavodňují organismus.

Panák na zahřátí

Jestliže vám panáka na zahřátí nabídne někdo v teplé místnosti, je to asi jedno. Ale pít na zahřátí venku na mrazu se nemusí vyplatit. Alkohol totiž rozšiřuje cévy, a proto vám po chvilce tepla bude ještě větší zima.

Tak teď už víte, jak je to doopravdy!

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu