Navzdory všeobecně prosazovanému trendu sprchování milujte koupel ve vaně? Nebojte, prospívá vašemu tělu i mysli

Máte jako zaneprázdněný dospělý člověk, který nemá mnoho času nazbyt a musí platit účty, pocit, že dopřát si koupel ve vaně je přílišný a zbytečný luxus? Nebo pod tlakem zpráv o tom, že „máchání“ ve vodě není zdravé, radši skočíte do sprchy? Škoda, relaxační koupel vám totiž může opravdu prospět.

Pozitiva pro pokožku

Koupel by sice neměla být každodenní záležitostí, ale na druhou stranu má velký přínos pro naše fyzické a duševní zdraví. Pokud si jednou týdně dokážete vyhradit 10 až 15 minut na koupel, možná zjistíte, že vám to pomůže víc, než když jednou za půl roku odjedete na víkend na wellness pobyt do lázní.

Koupel ve vaně dává pokožce čas na změkčení, takže při mytí získáte výhodu v podobě peelingu. To je skvělé pro udržení hedvábně hladké pokožky a ideální příprava pro případné oholení.

Koupel též čistí pokožku a pomáhá vyhnout se podráždění a zánětům způsobeným hromaděním odumřelých kožních buněk. Teplá voda navíc otevírá póry. To z nich odplavuje nečistoty, a mýdlo se tak může skutečně dostat dovnitř a vykonat svou práci.

Duševní a emocionální zdraví

Uklidňující hudba, dobrá kniha, hořící svíčka s vaší oblíbenou vůní, i to může být koupel ve vaně. „Správně provedená koupel“ může být skvělou péčí o naše duševní a mentální zdraví. Tedy něco, co mnoho lidí nedělá dostatečně. Koupel vám umožní udělat si čas sami na sebe a na své potřeby.

O péči o sebe je navíc známo, že zmírňuje stres. Stres pravděpodobně považujete především za emocionální zátěž, a to také je. Nicméně může být „toxický“ také pro vaše tělo, neboť je spojován s řadou onemocnění a zdravotních potíží, jako jsou například bolesti svalů, kardiovaskulární onemocnění, gastroezofageální reflux či oslabení imunitního systému.

Některé výzkumy též naznačují, že určitý typ terapie teplou koupelí může mít pozitivní účinky na lidi trpící depresí. Teplé koupele jsou spojovány se snížením hladiny stresových hormonů a vyrovnanější hladinou serotoninu, který pomáhá regulovat náladu.

Lepší spánek

Studie rovněž ukazují, že teplá sprcha nebo koupel před spaním vám pomůže rychleji usnout a lépe spát. Během dne vaše tělesná teplota trochu kolísá. To je normální. Pro ideální spánek musí teplota klesnout asi o dva až tři stupně. A i když by se mohlo zdát, že když se vykoupete, bude vám teplo a příjemně, a proto se vaše teplota zvýší, ve skutečnosti je to naopak.

Jak se vaše tělo ve vaně zahřívá, vystupuje krev na povrch. To znamená, že teplo se odvádí z vašeho nitra. To snižuje tělesnou teplotu a podporuje relaxaci a spánek. 

Koupel také vytváří vhodné prostředí pro meditaci, přemýšlení a únik od každodenních problémů. Podpora relaxace vám pomůže zbavit se věcí, které vám mohou bránit v usnutí. Pro nejlepší spánek se doporučuje patnáctiminutová koupel asi hodinu nebo dvě před spaním.

Muž poslouchá ve vaně hudbu.
zdroj: freepik.com

Zklidnění bolavých svalů a kloubů

Koupel v teplé lázni může pomoci od bolesti svalů a napětí, například po dni stráveném na kole nebo na lyžích. Péče o bolavé svaly vám pomůže prožít následující den s menší bolestí. Pro některé lidi s bolavými svaly mohou být vhodnou volbou také ledové koupele.

Koupele mohou pomoci zklidnit některé infikované rány a vředy. Lékař vám může doporučit namáčení postiženého místa teplým roztokem slané vody, který napomůže hojení. Některé rány by však měly zůstat suché, proto se před namáčením poraďte s lékařem.

Jak se koupat „správně“?

Než se ponoříte do naplno napuštěné vany, shrňme si několik základních pravidel pro maximální užitek z koupele:

  • Nekoupejte se každý den – každodenní koupele mohou vaši pokožku vysušit, protože zbaví vaše tělo přirozených olejů. Snažte se koupat maximálně dvakrát týdně. Mezi koupelemi se sprchujte.
  • Používejte teplou, ale ne horkou vodu – někteří lidé mohou při příliš vysoké teplotě pociťovat závratě nebo slabost. Udržujte teplotu vody ve vaně pod 40 °C. Příliš horká voda také více vysušuje pokožku.
  • Užívejte si, ale nezdržujte se – obecně platí, že 10 nebo 15 minut je tak akorát. Vydržte ve vaně tak dlouho, aby se vám začala vlnit kůže na rukou a nohou, ale ne o moc déle.
  • Volte šetrné mycí prostředky – vhodné je používat prostředky bez parfemace. Voňavá mýdla a sprchové gely mohou z vaší pokožky odvádět vlhkost. Pro dosažení nejlepších výsledků vybírejte výrobky označené jako vhodné pro citlivou pokožku.
  • Nezapomínejte na hydrataci – koupání i sprchování může z vaší pokožky vyplavit přirozené oleje a zanechat ji napjatou a suchou. Používání tělového mléka po koupeli pomůže udržet pokožku hydratovanou.
  • Udržujte vanu v čistotě – špinavá vana může být kontraproduktivní. Udržujte vanu čistou tím, že ji každý týden důkladně vyčistíte, abyste odstranili nečistoty, usazeniny i bakterie. 

Jak si koupel vylepšit?

Pokud si chcete do vany přidat něco víc než jen vodu, můžete zvolit epsomskou sůl, která vám ještě více pomůže uvolnit se a zmírnit bolesti. 

Do vany plné teplé vody přidejte asi šálek a půl soli. Ponořte se do vody se solí asi na 15 minut, abyste pocítili její blahodárné účinky.

Příliš časté používání epsomské soli nebo jiného přípravku do koupele může vysušit pokožku, což může vést ke svědění, podráždění a ekzémům.

Zdroj: everydayhealth.com, sciencedirect.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu