Lymskou boreliózu přenášejí nejčastěji klíšťata, ale i jiný hmyz. Lidé, kteří nemoc prodělali, velmi často čelí nepříjemným důsledkům nemoci i řadu let poté. Lékaři jim zatím pomoci nedokážou. Proto postižení jedinci zkoušejí různé typy léčby, využívají i soukromých klinik, léčba, bohužel, většinou spočívá v dlouhodobém podávání antibiotik (v řádu několika měsíců) a zaplacené položky jdou do deseti až statisíců korun.
Jak nemoc nepodcenit?
Až příliš často se stává, že vás něco štípne, místo oteče, ale vy to pokládáte například za alergickou reakci nebo prostě za účinky látek, které se z hmyzu přenesly. Jelikož otok brzy zmizí, většina lidí na událost zapomene a dál nic neřeší. Až když se začnou projevovat nezvyklé zdravotní potíže, jde se k lékaři. Borelióza se léčí antibiotiky, obvykle opakovaně nasazovanými různými typy antibiotik. Pokud odezní nejhorší příznaky – jako třeba příšerná únava a slabost, stav se zlepší, ale většina pacientů si stěžuje třeba i několik let po incidentu na bolesti kloubů, hlavy, sklony k vyčerpanosti nebo naopak nespavosti, hučení v uších, občas je následkem dokonce oslabení srdečního svalu a tachykardie.
Jakmile vás něco kousne a objeví se otok s červenou ohraničenou skvrnou (může být i bez otoku), raději na nic nečekejte a rovnou se objednejte na imunologii a na krevní testy.
Krevní testy nemoc nemusí odhalit hned, pokud u vás přetrvává únava, neschopnost chodit mezi lidi, deprese, hučení v hlavě či uších, je potřeba testy opakovat.
Krevní testy
Základní diagnostika boreliózy se provádí běžným odběrem, kterým se zjistí úroveň protilátek v krvi pacienta.
Co je důležité vědět:
- U 5 až 10% zdravých osob se v Česku prokáží protilátky. Jejich přítomnost – bez dalších příznaků nemoci – není nebezpečná a není potřeba žádné léčby.
- Protilátky lze v krvi prokázat i řadu let po nákaze, pokud přetrvávají neznamená to selhání léčby ani pokračování infekce a není důvod léčbu opakovat. Může se samozřejmě stát, že se nakazíte znovu, zde ale platí to co výše – musí být přítomny alespoň některé příznaky nemoci.
- Testy z krve nedokáží poskytnout informaci o délce trvání nákazy, aktivitě a závažnosti infekce, účinku léčby ani o prognóze onemocnění.
Závěrem ještě otázka – kam jít s pozdními následky boreliózy?
Záleží na typu obtíží. Nejčastěji se lidé obracejí na neurologa, to v případě bolestí hlavy, kloubů či obrny nervů. Psychiatr pomůže s poruchami nálad, oční lékař se záněty spojivek nebo duhovky. A v případě postižení srdce se obracejte na internistu. Praktický lékař by měl vždy stav posoudit a další odborné vyšetření či léčbu doporučit.