Těhotenství s sebou nenese jen ranní nevolnosti nebo křeče. Zásadní problém, který okusí velká část nastávajících maminek, je také v nedostatku železa. Jakmile totiž ve vašem těle přibude nový život, je třeba dítě zásobovat okysličenou krví. Zásoby železa však nemusí být dostatečné, a proto se u matek projevuje nedostatečné okysličení orgánů.
Příznaky nedostatku železa během těhotenství
S podrobnějšími informacemi na základě výzkumu přišla v posledních letech také Mayo Clinic. Tato instituce totiž dokázala jasně definovat, jaké jsou příznaky při nedostatku železa v těhotenství. Ženy trpí zejména únavou, slabostí, dušností, závratěmi nebo bolestmi hlavy a hrudi. Ve většině případů odhalí nedostatek železa během těhotenství krevní testy.
Nedostatek železa se projevuje také na estetické stránce těla. Ženám častěji praskají koutky úst a jejich nehty jsou deformované a slabé.
Lékař vám nabídne řešení
Rychlou pomocí jsou doplňky stravy, které vám předepíše lékař. Ty však podle výzkumů britského zdravotnického magazínu NHS u mnoha žen po dlouhodobém užívání způsobují zácpy, tmavou stolici, bolesti a další trávicí obtíže.
Vhodné je proto uzpůsobit jídelníček těhotenství a zařadit do něj co nejvíce přirozeného zdroje železa. V živočišné variantě je nejvhodnější červené maso a ryby, pro vegetariány jsou lepší fazole a hrách, ale vhodnou alternativou je také mák, hořká čokoláda, ořechy a sušené ovoce.
Problém moderního světa
Jak plyne ze studií Národního institutu zdraví USA, nedostatek železa paradoxně zaznamenávají spíše ty ženy, které žijí v moderní společnosti. Za nedostatkem většinou stojí nevhodná strava, malá míra pravidelného pohybu a také špatný psychický stav. Vyplatí se proto jídelníček upravit ještě před tím, než se rozhodnete počít dítě. Ideálně toho lze docílit přidáním více luštěnin do jídelníčku, jelikož doplňky stravy jsou až krajním řešením.
Zdroj: mayoclinic.org, nhs.uk, ncbi.nlm.nih.gov