Žralok, medvěd, hroch nebo lev. Všechna tato zvířata vzbuzují v lidech velký respekt a považují je za nebezpečná. Mnohdy ale zapomínají na menší živočichy, kteří jsou pro člověka mnohem nebezpečnější. Přinášejí totiž smrtelné choroby a jen těžko se jim můžete bránit. Řeč je o komárech, kteří nás trápí hlavně v tomto období.
Jediný komár může způsobit i smrt
Komár je sám o sobě neškodným hmyzem. Problém je ovšem ve způsobu jeho života. Živí se totiž krví jak zvířat, tak lidí, a tím způsobuje časté a nebezpečné přenášení virů a parazitů. Podle výsledků programu, který je zaměřen na výzkum komárů po celém světě, je to přibližně 700 milionů lidí ročně, kteří onemocní po štípnutí komárem. Více než milion takových nakažených zemře.
Chraňte se proti bodnutí
V lékárně naleznete řadu různých repelentů, které mohou zabránit bodnutí. Mnoho z nich má ale ve svém složení spoustu chemikálií, které mohou dráždit kůži. Využít lze proto také přírodních pomocníků. Ideální je mazat pokožku při pobytu v přírodě měsíčkovou mastí a používat másla s přídavkem aromatických bylin, jako je máta a rozmarýn. Pro ochranu domova je ideální zasadit do truhlíku citronovou trávu, bazalku nebo jiné bylinky.
Cestujte jen očkovaní
Americké Ministerstvo zdravotních a sociálních služeb ve svém prohlášení důrazně vyzývá všechny turisty, aby před vycestováním do cizí země zvážili, jaké viry v cílové destinaci přenášejí komáři. Na základě toho je vhodné vyhledat dobrovolná očkování, která mohou vyřešit spoustu komplikací. Stejný postup doporučuje i Ministerstvo zdravotnictví České republiky.
Jaké hrozí onemocnění
Jakmile se po bodnutí komárem objeví zimnice, horečka, silné zarudnutí nebo jiné zdravotní komplikace, vyhledejte lékaře okamžitě. Problémy totiž mohou být způsobeny malárií, virem západního Nilu, virem zika, žlutou zimnicí nebo horečkou Dengue. Všechny tyto nemoci jsou závažné jak pro děti, tak pro dospělé a léčba se nesmí podcenit.
Zdroj: CDC.gov, Idph.state.il.us, Worldmosquitoprogram.org, Nzip.cz