Při pohledu do očí by vás měla zaujmout zářivě sytá duhovka a především čisté bělmo. Jakmile se ale v očích objeví nějaké nedostatky, značí to, že tělo bojuje s vážnějším problémem. Zatímco červené oči můžou být jen příznakem únavy, alergie nebo užívání návykových látek, jiné zbarvení a nedostatky mohou být mnohem vážnější.
Zažloutlé bělmo
Strašili vás v dětství, že žluté bělmo značí vždy jen žloutenku? Může to tak být, ovšem v takovém případě se nemoc projevuje žlutým odstínem i na jiné části těla. Za žluté zabarvení je ve skutečnosti zodpovědná látka zvaná bilirubin. Ta je v těle výrazně přítomna například ve chvíli, kdy jsou v ohrožení játra, nebo když hrozí riziko rakoviny žlučníku či slinivky.
Tělo může dávat vědět o otravě alkoholem, jídlem, upozorňovat na infekce, záněty a v neposlední řadě může jít o mnoho syndromů, jako je například Rotorův nebo Gilbertův. V takovém případě vám může pomoci jedině návštěva lékaře, který provede potřebné testy.
Krvavé žilky a červená místa
Oko tvoří mnoho tenkých cév, které během normální funkce nejsme schopni vidět. Často se ale stává, že taková céva praskne a vytvoří na oku větší skvrnu. Pokud se jedná o drobnou tečku, nemusíte se ničeho obávat. Jestliže se ale vaše oko zabarvilo do krvavého odstínu, poraďte se raději s lékařem. Může jít o následek zvedání těžkých předmětů, kýchání, těžkého kašle, oční infekce nebo zvracení.
Skvrny
Než bělmo kompletně zežloutne, může se zánět jater projevovat v podobě žlutých skvrn. To by pro vás mělo být výrazným varováním. Barevné skvrny se mohou objevit také jako silná alergická reakce, ale také mnohdy značí postupné selhávání některého z orgánů. Pokud máte konkrétnější podezření, svěřte se svému lékaři a nechte se vyšetřit ještě před tím, než zpozorujete další signály. Pokud vaši předkové trpěli výrazně na jeden z orgánů, měli byste jej mít stále pod kontrolou a konzultovat jeho stav s lékařem.
Zdroj: Verywellhealth.com