Cestování, navštěvování kulturních akcí a mnoho dalších aktivit je nyní podmíněno negativním testem na koronavirus. Pokud vás ale neustálé testování obtěžuje, nabízí se také možnost očkování. Někteří lidé ovšem tvoří kvůli svému zdravotnímu stavu skupinu s výjimkou a vakcína se jim nedoporučuje. Jak jsou na tom podle odborníků těhotné ženy?
Odborné instituce se shodují
Ať už se jedná o Světovou zdravotnickou organizaci nebo jiné významné lékařské zařízení, jako je například Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb v USA, závěry jsou stejné. Tyto instituce upozorňují na skutečnost, že jsou těhotné ženy mnohem náchylnější k různým chorobám a stejně tak mohou podlehnout i onemocnění COVID-19. Podle britského výzkumu se navíc ukázalo, že těhotné ženy, které se nakazily COVID-19, rodí dříve než v očekávaném termínu, což může být rizikové.
Podle Ministerstva zdravotnictví USA byly provedeny výzkumy, při kterých se březím samicím zvířat podávala vakcína proti COVID-19. Při těchto testech se ukázalo, že je očkování během této fáze bezpečné. Stále ovšem chybí dostatečný výzkum přímo u člověka, který by určoval, jak je vakcína pro těhotné ženy bezpečná.
Průběh bez komplikací
U očkovaných těhotných žen ovšem podle stejného zdroje zatím k vážnějším komplikacím nedošlo. Výhodou očkování je totiž fakt, že neobsahují přímo virus, na který by tělo reagovalo, ale jde o vakcíny založené na principu mRNA. Obsažené látky proto jen v těle očkovaného naučí buňky, jak se mají v případě nákazy zachovat a těhotnou ženu neohrožují.
Kdy se pro očkování rozhodnout
Kvůli absenci dalších výzkumů se těhotným ženám doporučuje, aby se nechaly očkovat spíše ve chvíli, kdy je v jejich komunitě pandemie výrazně rozšířená. Vždy je třeba konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem, který určí, jak je v souvislosti s vaším zdravotním stavem vakcína bezpečná pro dítě. Na bezpečnost vakcíny i pro těhotné ovšem upozorňuje už nyní řada odborníků.
Zdroj: WHO.int, CDC.gov, GOV.uk